همسفر محمدتاجران

همسفر محمدتاجران
همسفر محمدتاجران

ما آدما همیشه حالمون خوبه، مخصوصا زمان­ هایی که می­ریم تو طبیعت و برای سرگرمی درخت­ ها رو هرس می­ کنیم و به این کارمون هم افتخار می­ کنیم. یا اینکه برای نشون دادن تیزی لبه چاقو و یا تبر و خلاصه هر وسیله لوکس تیزی که همراهمون هست، می­ریم و هرچی تنه درخت و نهال تازه رشد کرده رو نشونه گذاری می­کنیم.

جونم براتون که اخیرا با مردی آشنا شدم که کلا با همه آدما فرق داره، آدمی که تمام عشقش اینه که هرچی رو که ما تلاش می­کنیم نابودش کنیم، دوست داشته باشه و حفظشون کنه. هوا، زمین، آب و مخصوصا درخت.

محمد تاجران رو باید اینجوری تعریف کرد. محمد تاجران آدمیه که بیشتر از اینکه به مغزش رجوع کنه به دلش رجوع می­کنه و ندای دلش رو دنبال می­کنه و سال­ ها تمرین کرده تا ارتباط دلش رو با نظام هستی درک کنه.

محمد طی ۱۱ سال گذشته به ۵۲ کشور دنیا از جمله خود ایران سفر کرده و هدفش از سفرهاش به نوعی پیدا کردن ابعاد مختلف انسان­ هاست. محمد عقیده داره انسان، مثل یک تابلو LED می­مونه که برای روشن کردن تمام لامپ­ هاش باید برنامه ­ای داشت و اون هر بار که سفر می­کنه یکی از این لامپ­ ها رو روشن می­کنه. جالبه که بدونید محمد تاجران رابطه تنگاتنگی با عصر تکنولوژی داره و میگه تکنولوژی باعث شده که من هرجای این دنیای پهناور که کمپ می­زنم و اتفاقا شاهد منظره خوبی هم هستم، اون منظره رو با دیگران به اشتراک بذارم برای مثال تو اون لحظه با مادرم و یا اعضای خانوادم تماس تصویری برقرار کنم. این فوق ­العادست که تو ساعت ۲ صبح اونم تو یه جاده تاریک که اطرافت جنگله، ویدیوی لایو منتشر می­کنی و میبینی که یک عالمه همراه داری و من این رو خیلی دوست دارم.

محمد می­گه داشتن تکنولوژی باعث می­شه من یک چیزهایی رو در مسیر از دست بدم چرا که درگیر موبایل و اینترنت می­شم اما من ترجیح میدم داشتن این لحظه برای دیگران رو جایگزین خودخواهی خودم کنم. مثلا شب­ ها وقتی دارم ویدیوی لایو تو اینستاگرامم منتشر می­کنم دیگه صدای جغد­ها رو نمی­ شنوم یا بخشی از سکوت و خلوت شب رو از دست می­دم اما اونچه که بدست میاد ایجاد حس خوب تو دیگرانه و این برای من با ارزشه.

محمد این بار یک سفر کوتاه داره و طی سه ماه از بخارست به سمت غرب حرکت کرده و به آلمان رسیده. جالبه که بدونید محمد تاجران یک انجمن داره به نام ” ما به درختان نیازمندیم” و جالب تر اینکه ایجاد این انجمن و سفرهای محمد تاجران از دو خواب شروع شده. محمد برای کودکان و دانش آموزان کلاس­ هایی رو برپا می­کرده و برای اینکه بتونه به تمام کودکان دنیا دسترسی داشته باشه شروع به سفر می­کنه و در نهایت در سال ۲۰۱۴ تو کشور سوییس این انجمن رو به همراه دو نفر از دوستانش پایه گذاری می­کنن و امروز محمد در کشورهای مختلف و ایران مربی­ هایی رو آموزش داده که در شهرها و روستاها به مدارس میرن و به کودکان در مورد ارزش­های درختان آموزش می­دن تا بچه ­ها از کودکی احترام گذاشتن به درختان رو آموزش ببینن.  

فعالیت­ های انجمن آذر ماه سال گذشته در ایران به عنوان کشور نمونه آغاز شده و مربی­ها و تسهیگرانی رو آموزش دادن و در حال حاضر هم این انجمن در شهرهای مختلف به فعالیتش ادامه میده. این انجمن قراره یک شبکه بین المللی باشه که در سرتاسر دنیا فعالیت داره و داوطلبان و مربیان این انجمن به مدارس مختلف میرن و به کودکان آموزش میدن و قراره که بچه­ های امروز نسلی باشن که به ارزش­ های طبیعت آگاه تر باشن. در حال حاضر این انجمن به جز حمایت مردم هیچ حامی دیگه ­ای نداره و باید بدونید که محمد برای تامین هزینه­ های جاری انجمن از مشهد تا تهران رو با دوچرخه کورسی رکاب زده، مسافتی در حدود ۸۰۰ کیلومتر در دو روز، کار من یکی که نیست. محمد از همکاری­ های سازمان­ های مختلف تو ایران رضایت داره و میگه چون کار ما فرهنگ سازیه اتفاقا همکاری­ های خوبی از طرف دستگاه­ ها شده.

 محمد اعتقاد داره که زندگی مثل یک تئاتر می­مونه که هرکسی یه نقشی تو اون داره و به نظرش اون نقش همون رؤیای فردیه و وظیفه هر فرد اینه­ که رؤیای خودش رو پیدا کنه. محمد گفت ما وظیفه مونه که این یک باری که زندگی می­ کنیم رؤیامون رو زندگی کنیم.

محمد تاجران بهم گفت یه درخت به مجله هدیه داده و این درخت رو تو مسیرش به اسم همه خوانندهای مجله کاشته.

 این رو هم بگم که مجله الکترونیکی LOT به عنوان حامی معنوی انجمن “ما به درختان نیازمندیم” در کنار محمد و تمام همکارانش خواهد بود و از شما هم می­ خوام که از طریق شبکه ­های اجتماعی محمد تارجران باهاش در ارتباط باشید و به این انجمن بپیوندید.

t.me/MohammadTajeran
instagram.com/Mohammad.tajeran