ولفگانگ آمادئوس موتسارت های مجازی

ولفگانگ آمادئوس موتسارت های مجازی
ولفگانگ آمادئوس موتسارت های مجازی

شاید تا حالا اسم VST به گوشتون خورده باشه، یا وقتی از خیابون جمهوری رد میشین رو شیشه مغازه­ های تجهیزات موسیقی، کلمه­ ی vst رو دیده باشید.

حالا چی هست این وی اس تی تو جیب جا میشه؟

نه، VST در واقع مخفف شده­ ی عبارت Virtual Studio Technology يا فرايند استوديوي مجازيه که تکنولوژی ساخت و ویرایش صدا بصورت مجازیه.

این فناوری اولین بار به دست کمپانی Steinberg اشتنبرگ، در محصول نرم افزار میزبان این شرکت به عنوان Cubase کیوبیس، ارائه شد.

بوسیله­ی این تکنولوژی نرم افزاری شما می­تونید با استفاده از انواع سازهای مجازی ( VSTi ) ، تمامی ایده های موسیقیایی خودتون رو تو کامپیوتر شخصیتون، به صورت نا محدود اجرا و ویرایش کنید.

تا قبل از پيدايش وي اس تي­ها جدا از ضبط اکوستيک يا ضبط زنده سازها، همه­ی صداهاي مجازي بوسيله  سينتي سايزر­هاي سخت افزاري بوجود مي­آمد. به این شکل که با توليد يک صداي بيس يا پايه بقيه صداها با تغير در فرکانس صداي پايه و اوليه شکل مي­گرفت.

مثلا  براي صداي پيانو با شبيه سازي اين صدا، صداهاي ديگه­ی نزديک به اين ساز حتي در فرکانس­هاي پايين مثل بل يا مارنو با تغير در ولومها از طريق سخت افزار درست می­شد.

ولی حالا با این تکنولوژی مراحل ساخت آهنگ بسیار ساده تر شده به این ترتیب شما تو کامپیوتر شخصی خودتون ، با یک نرم افزار میزبان (DAW) مثل نرم افزارهای Cubase  ، FL Studio ، Logic Pro  ، Protools  و … ) می­تونید انواع مختلف و بسیار گسترده­ای از صداها و سازهای مختلف ( با کیفیت بسیار بالا و کاملا مشابه صدای ساز اصلی ) داشته باشید و با اونها آهنگسازی کنید. مزیت این مدل صداها اینه که تو بهترین استودیوهای دنیا و با بهترین تجهیزات صدابرداری ضبط شدن و کیفیت خروجی بسیار بالایی دارن.

ولفگانگ آمادئوس موتسارت های مجازی
ولفگانگ آمادئوس موتسارت های مجازی

 حالاVST ها به چندتا دسته تقسیم میشن:

VSTI – VST Instrument

VST Effect

VST MIDI Effec

VST Instruments: سازهای مجازی که دارای بانک صداهایی هستن که از قبل رکورد شده یا با سینتی سایزر مجازی تولید صدا رو انجام می­دن. که مخفف این نوع VSTI هست. مثلا برای ساز پیانو، VSTI پیانو هم هست که با رکورد گیری از تمام نت­ها، شدت فشار به صفحه کلید، افکت ها در محیط­های مختلف و گزینه­های دیگه یک بانک صدا به وجود میاد که تو یک محیط کاربری قابل استفادست ، این بانک صداها بسته به نوع تولید می­تونن محیط نرم افزاری جداگانه داشته باشن یا تحت پلیرهای گوناگون تولید بشن.

VST Effects : شامل افکت­های مجازی مثل اکولایزر EQ یا انواع کمپرسور و Reverb و Delay و … هستن.

در بعضی موارد مجموعه­ای از این وی اس تی ها تحت عنوان پلاگین­هایی برای عملیات میکس و مسترینگ تولید و عرضه میشن که از معروف ترین این پلاگین­ها میشه به Fabfilter و Izotop اشاره کرد.

VST MIDI Effects : پردازش بر روی میدیها با استفاده از تکنولوژی صفر و یک مثل Transpose

امروزه در دنیا، بسیاری از موزیسین­های بزرگ از این تکنولوژی استفاده و آثار بسیار زیبایی خلق می­کنن . مثلا شما نوازنده­ی یک ساز بخصوصین، با این تکنولوژی شما  می­تونید یک ارکستر کامل یا یک گروه کر تو کامپیوترتون داشته باشین و یا با یک میدی کنترلر (MIDI Keyboard) و یا حتی کیبرد کامپیوتر ، سنتور ، پیانو ، درامز ، ویولن و …  بنوازید ! و با استفاده از این قابلیت تمامی ایده های خودتون رو اجرا کنید .

خلاصه که این وی اس تی خیلی کار آهنگسازها رو راحت کرده ولی تعداد آهنگسازهارم مثل خواننده­ها زیاد کرده. فقط یه کامپیوتر می­خواد و یه برنامه تا همه به ولفگانگ آمادئوس موتسارت های مجازی تبدیل بشن.

نیازیم به قهر کردن از والدین نیست!