سامسونگ یک پتنت جدید برای قرار دادن دوربین سلفی زیر صفحه نمایش ثبت کرد

در حال حاضر حسگر اثر انگشت در اکثر دیوایس‌ها به قاب پشتی منتقل شده است؛ البته به جز گوشی‌هایی که قرار است با سنسور یکپارچه با نمایشگر عرضه شوند. اما بحث در مورد دوربین سلفی کمی فرق می‌کند و نمی‌توان آن را به قاب پشت منتقل کرد. برای رفع این مشکل سامسونگ فکر جالبی اندیشیده که در ادامه از جزئیات آن مطلع خواهید شد.

در حال حاضر تولیدکنندگانی مانند اپل و اسنشال با ایجاد برش‌هایی در بالای نمایشگر گوشی‌هایی مانند آی‌فون X و اسنشال‌فون، دوربین سلفی را در این بخش برش خورده قرار دادند اما این نحوه طراحی چندان خوشایند نبوده و قطعا راه حلی گذراست. حال سوال اینجاست که آیا این امکان وجود دارد که دوربین سلفی را هم بتوان مانند حسگر اثر انگشت در زیر نمایشگر جا داد؟ پاسخ این سوال با توجه به پتنت اخیر سامسونگ مثبت است. پتنت سامسونگ نشان داده که این روش عملی و کارساز بوده و گامی به سوی بی‌حاشیه کردن اسمارت‌فون‌ها خواهد بود.

در این پتنت سامسونگ دیوایسی را می‌بینیم که پا را فراتر از تصورات نهاده و همه اجزای قاب جلویی اعم از اسپیکر مکالمه، حسگر نور، حسگر مجاورتی و دوربین سلفی به زیر نمایشگر شفاف آن منتقل شده است. شیائومی می‌میکس، که باید آن را پدربزرگ همه گوشی‌های کم‌حاشیه دانست، هم‌اکنون از اسپیکر مکالمه‌ای بهره‌مند است که در زیر نمایشگر آن تعبیه شده اما ظاهرا صدای کیفیت چندان خوبی نداشته و برای همین در می‌میکس ۲ از یک اسپیکر معمولی استفاده شده است. در نخستین نسخه می‌میکس دوربین سلفی به بخش پایینی پنل جلویی و زیر نمایشگر منتقل شد که مکان بسیار نامناسبی به شمار می‌رود.

در این پتنت سامسونگ، دوربین سلفی در همان مکان سابق خود و در بالای گوشی قرار گرفته اما اگر این دوربین قابلیت انجام وظیفه را زیر چنین نمایشگر‌هایی داشته باشد پس حداقل از نظر تئوری این دوربین می‌تواند در هر جایی از این پنل جای گیرد. اگر چنین اتفاقی رخ دهد یکی از مشکلات غیرمعمول تماس‌های ویدیویی نیز حل خواهد شد. حتما برای شما هم پیش آمده که در تماس ویدیویی نتوانید تصمیم بگیرید که به دوربین نگاه کنید یا به چشمان مخاطب خود.

اما این‌ها تنها جنبه‌های خوب ماجرا و در واقع نیمه پر لیوان بود. خبر بد این است که متاسفانه تاکنون هیچ شرکتی چنین دوربینی تولید نکرده که بتواند در زیر نمایشگر کار کند. این پتنت و البته پتنت‌های مشابهی که پیش از این توسط اپل، ال‌جی و سونی ثبت شده، به وضوح از به‌کارگیری پنل‌های اولد شفاف با نرخ تازه‌سازی بالا (Refresh Rate) خبر می‌دهند. این پنل‌ها دیوایس را قادر می‌سازند که نمایشگر را در زمان مناسب خاموش و روشن کرده و این امکان برای دوربین سلفی فراهم شود که در طول دوره غیر‌فعال بودن نمایشگر فضای بیرون را رصد کند.