کودکانه اما بهترین!

شروع سال ۲۰۱۸ میلادی بهانه ایست برای نگاهی اجمالی به آنچه در صنعت گیم سال پیش گذشت. بازی های زیاد و متنوع و لحظه ی سخت انتخاب بهترین ها. بگذارید خیالتان را راحت کنم بهترین بودن نسبی است. شاید برای کسانی که جز دسته گیمرهای حرفه ای در ایران باشند هیچ چیز بدتر از شنیدن نام بازی zeldaو Mario نینتندو عذاب آور نباشد .

به هر حال نینتندو بعد از کنسول nes خود خیلی وقت است در کشورمان مرده و نباید تعجب از ناراحتی گیمرها کرد ، جایی که Horizon وجود دارد انتخاب Zeldaچرا؟

Horizon که با مهر تایید Naughty dog بدرقه شده بود چرا نباید بهترین بازی سال شود؟ یکی از بهترین و بزرگترین بازگشت ها به اصطلاح Comeback ها را باید از آن نینتندو دانست، جایی که فروش خوب switch و پشتیبانی کامل از بازی هایی نظیر Zelda و Mario امیدها را بعد از نسل ناموفق نینتندو دوباره زنده کرد و طرفداران واقعی نینتندو ماندند، بازی کردند و لذت بردند.

جایی که گرافیک و رزولوشن و داستان های هالیوودی حرف اول را میزند سخت است بشود روی خیلی از عناوین خط کشید .اما به ناچار مجبوریم برای انتخاب بهترین ها به مراسم The game awards سال پیش رجوع کنیم.

مراسمی که شاید نتواند در تمامی جنبه ها مورد قبول همه باشد ولی در حال حاضر بهترین منبع برای یافتن بهترین هاست. گرچه نمره ی متای بازی ها همچنان مقبول ترین راه برای سنجش کیفیت بازی هاست با این وجود اسامی که در آخر ذکر میشوند مربوط به برندگان جوایز TGA سال ۲۰۱۷ هستند.

کم وبیش میتوان با نگاهی کلی به انتخاب ها متوجه شویم اکثر انتخاب ها نا به جا نبوده  و بازی ها در هر دسته به خوبی نامزد و هوشمندانه انتخاب شده اند.

بهترین بازی سال از آن Zelda است ،عنوانی که اگر نبود شاید به Mario تعلق میگرفت.

آنقدر سایه Zelda سنگین هست که جایی برای بازی های دیگر نمیگذارد.مجله محبوب والبته سخت گیر edge به تازگی مکان اول صد بازی برتر خود را که قبلا متعلق به دارک سولز بود را به زلدا تقدیم کرده همین بس برای تشخیص شاهکار بودن Zelda!

بتسدا ناشر باهوش این روزهای صنعت گیم با مدیریت چندین عنوان محبوب توانست دلی خیلی از طرفداران campaign باز رو بدست بیاورد. استدیوی machine games ثابت کرد توانایی نگه داشتن افراد بی حوصله آنلاین باز را پای کنسول یا pc خود دارد. Wolfenstein II توانست عنوان بهترین اکشن را از آن خود کند.

در میان انبوه بازی ها دو عنوان cuphead و hellbalde همه را شگفت زده کرده اند.cuphead با زمینه فال اوتی و بایوشاک مانند خود توانست بهترین طراحی و بهترین بازی استدیوی مستقل را دریافت کند. از آن جالب تر بازی فراتر از تصور hellblade نینجاتئوری است.

تم روانشناسی  یونگی که در حقیقت اشاره به همان shadow و سایه های شخصیت نظریه یونگ دارد این بازی را به یک شاهکار تبدیل کرده.به جرات میتوان گفت که اگر روانشناس باشید یا مطالعه داشته باشید hellblade برایتان بهترین بازی سال گذشته خواهد بود.

روی بازی عمیق کار شده، صدای سایه های شخصیت اصلی بازی را به خوبی طراحی و پرداخت کرده اند و  با وجود بازی های خوب در بخش صداگذاری باید ایستاد و برای hellblade 30 دلاری دست زد.

Hellblade همجنین بهترین بازی تاثیرگذار وبرترین بازیگری شخصیت را هم گرفته.

خانم     melina juergensبه خوبی نقش را درآورده و از تمامی حس خود برای یک بازی عالی استفاده کرده که موفق به  دریافت این عنوان شد.

اگر عاشق انیمه های ژاپنی و طرفدار سر سخت سونی و البته از قدیمی های خانواده playstation  سونی باشید بهترین خبر برایتان کسب عنوان بهترین نقش آفرینی persona 5 خواهد بود.

کافیست نگاهی به نامزد های بخش موزیک بیاندازیم از ماریو و زلدا که همیشه بهترین موزیک ها را داشتند تا cuphead شگفت انگیز.در این لیست بهترین شدن شاهکار است و آن را باید تقدیم به nier automata   کرد.

با وجود همه ی اینها بعضی انتخاب ها کمی جای تامل دارند.مثلا انتخاب overwatch به عنوان بهترین بازی ورزشی esport  آن هم با وجود مسابقات بزرگ cs.go و رویداد های جهانی ۲۰ میلیون دلاری دوتا۲٫

در هر صورت تمامی بازی ها بهترین هستند اگر از نظر شما بهترین باشند و برای ایجاد لحظاتی لذت بخش برای شما موفق عمل کرده باشند.

اسمای برندگان مراسمTGA 2017.

بهترین بازی سال :   The Legend of Zelda: Breath of the Wild

بهترین کارگردانی: The Legend of Zelda: Breath of the Wild

بهترین داستان : What Remains of Edith Finch

بهترین طراحی هنری : cuphead

بهترین صداگذاری: Hellblade

بهترین بازیگری شخصیت : Melina Juergens, Hellblade

بهترین بازی تاثیرگذار: hellblade

بهترین توسعه و پیشرفت: Overwatch

بهترین اکشن: Wolfenstein II: The New Colossus

بهترین اکشن ماجراجویی: The Legend of Zelda: Breath of the Wild

بهترین نقش آفرینی: persona 5

بهترین بازی مبارزه ای: Injustice 2

بهترین بازی خانوادگی: Super Mario Odyssey

بهترین بازی استراتژیک: Mario + Rabbids: Kingdom Battle

مورد انتظارترین بازی: The Last of Us Part II

بهترین بازی مستقل: cuphead

بهترین بازی دانش آموزی: Level Squared

بهترین بازی ورزش:overwatch

بهترین بازی استدیوی مستقل که اولین بازی خود را ساختند: cuphead

بهترین بازی موبایل: Monument Valley 2

بهترین بازی ورزش،مسابقه ای: Forza Motorsport 7

بهترین بازی VR/AR: Resident Evil 7

بهترین  بازی کنسول دستی: Metroid: Samus Return