رونمایی از سریع ترین ابرکامپیوتر جهان در آمریکا با قدرت پردازشی ۲۰۰ پتافلاپ مجهز به گرافیک‌های Volta

آزمایشگاه ملی Oak Ridge در آمریکا به تازگی راه‌اندازی ابرکامپیوتر جدیدی را اعلام کرد که با قدرت پردازشی ۲۰۰ پتافلاپ، عنوان سریع‌ترین در جهان را که تا پیش از‌این متعلق به ابر کامپیوتر چینیSunway TaihuLight با توان ۹۳ پتافلاپ بود دوباره به آمریکا بازگرداند.

ابرکامپیوتر جدید که Summit به معنای نقطه اوج نام دارد حدود ۸ برابر سریع‌تر از ابرکامپیوترTitan با توان ۲۷ پتافلاپ است که در سال ۲۰۱۲ معرفی شده و رکورد‌دار پیشین آمریکا بود. برای مثال این ابرکامپیوتر با توان پردازشی خود قادر به حل مساله‌ای در یک ساعت است که دسترسی به جواب آن برای یک سیستم دسکتاپ ۳۰ سال طول خواهد کشید.

این ابرکامپیوتر متشکل از ۴۶۰۸ سرور است که مجموعاً دارای ۹۰۰۰ پردازنده ۲۲ هسته‌ای IBM Power9 با فرکانس ۳٫۱ گیگاهرتز به همراه ۱۰ پتابایت حافظه رم DDR4 و بیش از ۲۷۰۰۰ پردازنده گرافیکی NVIDIA Tesla V100 است که فضایی به اندازه‌ی دو زمین تنیس را اشغال کرده‌اند. برق مصرفی برای عملکرد این ابرکامپیوتر بالغ بر ۱۵ مگاوات بوده که معادل با انرژی مصرفی حدود ۸۱۰۰ خانه است و برای خنک سازی آن نیز از ۴۰۰۰ گالن آب در دقیقه استفاده می‌شود.

Summit برای پردازش عملکردهای هوش مصنوعی طراحی شده‌است و از machine learning وdeep learning برای تحقیقات در زمینه پزشکی، فیزیک، مدل‌سازی تغییرات اقلیمی بهره می‌برد. این ابرکامپیوتر در زمینه‌ی آنالیز ژنوم‌ها موفق به کسب رکورد ۳٫۳ میلیارد میلیارد (exaop) مساله در ثانیه گردیده است که اولین عملیات محاسباتی در جهان در ابعاد میلیارد میلیارد در ثانیه است.

نبرد برای ساخت بهترین ابرکامپیوتر جهان تنها شامل آمریکا و چین نشده و اروپا و ژاپن و برخی کشور‌های دیگر نیز در حال تلاش برای تولید مدل‌های جدیدتری از این هیولاهای پردازشی هستند. این سیستم‌ها تنها بر روی تحقیقات پزشکی و محیط زیستی متمرکز نبوده و از آن‌ها برای طراحی هواپیما و توسعه‌ی سلاح‌های هسته‌ای نیز استفاده می‌گردد.