اورکلاک پردازنده Core i7-8700K اینتل به فرکانس باورنکردنی ۷۳۴۴ مگاهرتز آن هم با یک مادربرد Z270!

اورکلاکر مشهور آلمانی، Dancop، موفق شده پردازنده نسل هشتمی Core i7-8700K اینتل را با استفاده از یک مادربرد نسل هفتمی Z270 به فرکانس باورنکردنی بیش از ۷٫۳۰ گیگاهرتز اورکلاک کند و رکورد دوم بنچمارک SuperPi را بشکند؛ چیزی که تا پیش از این تصور  آن هم مشکل بود.

Dancop برای را این کار از مادربرد ROG Maximus IX Apex ایسوس استفاده کرده که مبتنی بر چیپ ست نسل هفتمی Z270 است و به طور رسمی از پردازنده‌های نسل هشتمی Coffee Lake پشتیبانی نمی‌کند، با این حال وی موفق به انجام آن شده است. Dancop برای این کار از یک بایوس به نگارش ۰۰۸۴ استفاده کرده که تاریخ آن به ۱۱ ژوئن ۲۰۱۸ بر می گردد. همچنین وی از یک جفت ماژول حافظه ۸ گیگابایتی با فرکانس ۴۰۰۰ مگاهرتز استفاده کرده است.

این اورکلاکر نصف هسته‌ای های پردازشی i7-8700K و همچنین قابلیت HyperThreading را غیر فعال کرده که می‌تواند با هدف شکستن رکورد بنچمارک SuperPi یا محدودیت مادربرد باشد. در هر صورت وی توانسته سه هسته پردازشی i7-8700K را به ۷۳۴۴  مگاهرتز اورکلاک کند که به اندازه کافی برای اجرای بنچمارک SuperPi 32M و بر جای گذاشتن یک رکورد جدید پایدار بوده است.

این تلاش به ثبت رکورد ۷٫۶۰۹ ثانیه در بنچمارک یاد شده منجر شده است. Dancop برای این کار ضریب را بر روی ۷۳٫۰x و فرکانس پایه را ۱۰۰ مگاهرتز تعیین کرده است. برای این کار از ولتاژ ۱٫۹۸۴ ولت و البته خنک سازی تحت نیتروژن مایع استفاده شده است.

این کار نشان می دهد پشتیبانی نکردن مادربردهای نسل هفتمی از پردازنده های نسل هشتمی Coffee Lake، صرفاً یک محدودیت مصنوعی وضع شده از سوی اینتل است، چراکه مصرف انرژی سه هسته اورکلاک شده به ۷٫۳ گیگاهرتز بسیار بیشتر از شش هسته پردازشی فعال با فرکانس به مراتب پایین تر است.