سرویس استریم بازی NVIDIA قدرت یک کارت GTX 1080 را در اختیار شما می گذارد

سرویس استریم بازی GeForce Now انویدیا به تازگی بروزرسانیهایی را دریافت کرده است و هماکنون میتوان با دستگاه SHIELD TV آن بازیهای سرویسهای معروف همانند استیم را روی تلویزیونهای خانگی  و به صورت آنلاین تجربه کرد.

بدون شک اگر بسترهای ارتباطی فراهم باشد، GeForce Now میتواند یک گزینهی بسیار مناسب برای کسانی باشد که در حالی که بودجهی لازم برای تهیهی یک پیسی گیمینگ ندارند، اما بتوانند به راحتی بازیهای مورد علاقهی خودشان را در کیفیت بسیار مناسبی تجربه کنند. همانند سرویسPlaystation Now سونی، انویدیا هم سرویس استریم ابری بازیهای خودش را دارد که ما آن را با نام GeForce Now میشناسیم. نکتهی بسیار جالب و البته انحصاری این پلتفرم در این است که بر خلاف سرویس مشابه سونی که از وضوح تصویر بالا بهره نمیبرد، اما سرویس اختصاصی انویدیا در صورت فراهم بودن شرایط ارتباطی، میتواند قدرت یک کارتگرافیک GTX 1080 را برای شما فراهم کند و این گونه بدون این که به چنین کارت و البته سیستم مورد نیازش دسترسی داشته باشید، میتوانید بازیها را با کیفیت بسیار بالایی تجربه کنید.

  با این حال مسئلهای که وجود دارد این است که همچنان سرویس GeForce Now مقداری از عدم شفافیت رنج میبرد. انویدیا سرویس خود را در دو مدل مختلف ارائه میدهد. اولین مورد این است که شما دستگاه استریم این کمپانی موسوم به SHIELD TV را خریداری کرده و آن را همانند دستگاههای ستاپباکس به تلویزیون خود متصل میکنید. در چنین وضعیتی شما همانند سرویس استریم نتفلیکس (سرویس تماشای فیلم) به طیفی از بازیهای انتخابی که نه قدیمی هستند و نه کوچک، دسترسی خواهید داشت و میتوانید با پرداخت اشتراک ماهانه، به انجام بازیها روی تلویزیون خود بپردازید.

اما نمونهی جدیدتر این سرویس که برای پیسیها و مکها عرضه شده است، به شما اجازه میدهد که بازی مورد علاقهی خود را از فروشگاههای دیجیتالی همانند استیم (Steam) و یوپلی (UPlay) و اپیک گیمز (Epic Games) خریداری کنید. با این حال در حال حاضر این سرویس از حدود ۲۲۵ بازی مختلف آن هم به این شکل پشتیبانی میکند که میتوانید لیست این بازیها را از طریق اینلینک مشاهده کنید. در میان این بازیها تمامی بازیهای معروف این روزها از قبیل Fortnite،PUBG، Overwatch و Destiny 2 وجود دارد. دقت کنید که در این حالت شما به هیچ وسیلهی جانبی همانند SHIELD TV احتیاجی ندارید و صرفاً با نصب نرمافزار سرویس مورد نظر، میتوانید بازیهای گفته شده را در کیفیت بالایی روی لپتاپ و یا مک نه چندان قدرتمند خود اجرا کرده و به انجام آن بپردازید.

سرویس جدیدتر انویدیا مزیتهای دیگری هم دارد و یکپارچگی کاملی با سرویسهایی از قبیل استیم دارند و به شما اجازهی انجام آنلاین و چند نفرهی بازیها، اضافه کردن لیست دوستان، آچیومنتها و دیگر ویژگیهای درون این سرویسها را میدهد. به همین خاطر سرویس GeForce Now برای پیسیها و مکها مقداری از مدل اولیه با دستگاه SHIELD TV بهتر است یا حداقل تا به الان بوده است.

انویدیا در جدیدترین اقدام سرویس خود را برای SHIELD ارتقا داده و آن را همرده با نسخه این سرویس بای پیسیها و مکها کرده است. در حال حاضر امکان انجام بازیهای استیم و تعداد دیگری از سرویسها معروف روی تلویزیونهای متصل به SHIELD فراهم شده است. در کنار این موارد انویدیا همواره سعی کرده است که عناوین جدید را هم به سرویس خود اضافه کند و به عنوان مثال بازی Shadow of the Tomb Raider که در سال جاری میلادی منتشر میشود، در روز عرضه در این سرویس هم در دسترس قرار میگیرد که نکتهی قابل توجهی است. بر اساس دموهایی از این سرویس در E3 2018 نشان داده شد، این سرویس توانسته بود که به راحتی بازی Shadow of the Tomb Raider را وضوح تصویر ۱۰۸۰p و با نرخ فریم ۶۰ به تصویر بکشد و مشکلاتی از جهت تاخیر و افت فریم و این موارد نبوده است.

در مجموع این گونه برداشت شده بود که گویی شما در حال تجربهی این بازی روی یک کنسول خانگی هستید. با این حال انویدیا ادعا کرده است که علاقمندان میتوانند با فعال کردن حالتUltra Streaming Mode، از مقدار تاخیر کم کرده و نرخ فریم را حتی به رقم خیرهکنده ۱۲۰fpsبرسانند. همچنین این کمپانی بیان کرده که سرویس آنها قادر به دستیابی به میزان تاخیر پایینتر از ۱۰۰ms هم هست.

در مجموع بیان شده که برای استفاده از این سرویس بهتر است که حداقل یک ارتباط اینترنتی۱۰mbps و برای بهترین تجربه، حداقل یک ارتباط اینترنت ۵۰mbps داشته باشید که این روزها دستیابی به چنین چیزی چندان کار مشکلی نیست.

در انتها باید بیان کنیم که شاید همچنان این سرویس برای انجام بازیهای سرعتی همانند بازیهای مبارزهای مناسب نباشد، اما به طور حتم میتواند باکیفیت بسیار مناسبی بازیهای سبکهای دیگر را به خوبی اجرا کرده و تجربهی مناسبی را برای ما فراهم کند.

هماکنون علاقمندان این سرویس میتوانید از طریق این لینک برای تجربهی نسخهي بتای این سرویس ثبتنام کنید که با توجه به گزارشها، ممکن است چندین ماه برای تجربهی این سرویس در صف انتظار بمانید که واقعاً بازهی طولانی در نوع خودش است. در حال حاضر این کمپانی ۲ سرور در آمریکا و ۴ سرور در اروپا دارد و مشخص نیست که در نهایت آنها در چه تاریخی شکل نهایی سرویس خود را به بازار عرضه خواهند کرد.

نظر شما در رابطه با سرویس استریم بازی انویدیا چیست؟