خواندنی های سفر به استانبول و گرجستان

  • کاخ های استانبول

کاخ توپکاپی | Topkapı Palace

کاخ توپکاپی یکی از بزرگ ترین و مهم ترین کاخ های استانبول است که دیدنش را نباید از دست بدهید. به دستور سلطان محمد دوم، این کاخ در طی سال های ۱۴۶۶ تا ۱۴۷۸ و بر روی تپه ای کوچک در شبه جزیره بنا شد. کاخ توپکاپی از شمال با گلدن هورن، از جنوب با دریای مرمره و از شمال شرق با پل بسفر احاطه شده است و البته این کاخ اشراف فوق العاده ای به بخش شرقی و آسیایی استانبول دارد. کاخ توپکاپی در طی قرون ۱۵ تا ۱۹ میلادی مرکز سیاسی سلطنت عثمانی بود تا این که کاخ دولماغچه ساخته شد. همچنین توپکاپی یکی از اقامتگاه‌های اصلی سلاطین عثمانی و محلی برای برگزاری مسابقات و تفریحات سلطنتی در طی ۴۰۰ سال محسوب می‌شده است. در حال حاضر کاخ توپکاپی که به عنوان موزه کاربرد دارد، یکی از مقاصد مهم گردشگری استانبول محسوب می‌شود. در موزه توپکاپی اشیا مقدسی از پیامبر اسلام، حضرت محمد نگه‌داری می‌شود که از آن جمله می توان به عبا و شمشیر ایشان اشاره کرد.کاخ توپکاپی از ۴ حیاط اصلی و ساختمان های کوچک و بزرگ بسیاری تشکیل شده است و محل سکونت ۴۰۰۰ فرد بوده است. جالب است بدانید که کلیسا ایا ایرنه درون حیاط اول این کاخ بزرگ قرار دارد.

سبک معماری: معماری عثمانی و باروک

کارکرد: موزه

زمان بازدید:    در تمامی روزهای هفته به جز سه شنبه ها می توانید از موزه توپکاپی بازدید کنید.

زمستان: ۹ تا ۱۶:۴۵

تابستان: ۹ تا ۱۸

آدرس: استانبول، نزدیک میدان سلطان احمد، پارک گولهان.

کاخ دلمه باغچه | Dolmabahçe Palace

 

کاخ دلمه باغچه در اواسط قرن ۱۹، درست در نزدیکی بسفر ساخته شد و از آن پس جای کاخ توپکاپی را گرفت. کاخ توپکاپی که از نظر سلطان عبدالمجید دیگر از مد افتاده بود، دستور به ساخت کاخ دیگری داد. کاخ دلمه باغچه به سبک نئوباروک و در قرن نوزدهم میلادی توسط معمار ارشد دربار عثمانی ساخته شد. این کاخ، آخرین اقامتگاه سلطنتی پادشاهان عثمانی محسوب می شد و شش سلطان عثمانی در آن روزگار گذراندند. در کاخ باشکوه دلمه باغچه که به صورت متقارن ساخته شده، ۲۸۵ اتاق، ۴۳ سراسرا و ۶ حمام ترکی به چشم می خورد. همچنین یک چلچراغ ۴۰۰۰ کیلوگرمی کریستالی و زیبا در سالن رقص کاخ دلمه باغچه وجود دارد که ۳۶ متر ارتفاع دارد. کاخ دلمه باغچه اسکله ای ۶۰۰ متری دارد و دو ورودی چشمگیر به دو حیاطش متصل می شوند. تا پیش از جمهوری ترکیه، دلمه باغچه خانه سلاطین بود و پس از آن مصطفی کمال آتاتورک به هنگام بازدیدش از استانبول در آن اقامت می گزید. جالب است بدانید که آتاتورک در همین کاخ از دنیا رفت. امروزه کاخ دلمه باغچه به عنوان موزه کاربری دارد و مهمان خانه کاخ نیز برای پذیرایی از میهمانان سیاسی خارجی و مهم ترکیه مورد استفاده قرار می گیرد. موزه کاخ دلمه باغچه سه بخش دارد که عبارت اند از: موزه مجموعه های کاخ، موزه موسیقی و موزه ساعت

سبک معماری: معماری باروک، روکوکو، نئوکلاسیک

کارکرد: موزه

زمان بازدید:    در تمامی روزهای هفته به جز پنج شنبه و دوشنبه می توانید از کاخ دلمه باغچه بازدید کنید.

بازدید از کاخ دلمه باغچه: ۹ تا ۱۶

بازدید از موزه های کاخ: ۹ تا ۱۷

آدرس: استانبول، بشیکتاش، خیابان دلمه باغچه

کاخ بیلربی | Beylerbeyi Palace

 

بیلربی ابتدا محل اقامت فرماندار آناتولی بود اما بعدها در طی سال های ۱۸۶۱-۱۸۶۵ به سبک کاخ های دولمه باغچه و جیراگان بازسازی شد تا به عنوان کاخ سلطنتی مورد استفاده قرار گیرد. بیلربی که در لغت به معنای پادشاه پادشاهان است، در بخش شرقی بسفر قرار دارد و پس از بازسازی به اقامتگاه تابستانی سلاطین عثمانی بدل شد. سلزان عبدالعزیز کسی بود که دستور بازسازی بیلربی را داد و معماران دربار بازسازی آن را به عهده گرفتند. ساخت کاخ بیرلبی به سبک نئوباروک و با طرحی سنتی از خانه ای عثمانی صورت گرفت، کاخ بیلربی دارای دو طبقه اصلی و یک زیرزمین شامل انبار و آشپزخانه است. در دو طبقه کاخ دو بخش مردانه و بخش زنانه وجود دارد و در کل ۳ ورودی، ۶ اتاق پذیرایی و ۲۶ اتاق به چشم می خورد.

کاخ بیلربی اشراف فوق العاده ای به بسفر، سواحل اروپایی دارد و باغ های چشمنواز منطقه دارد.

سبک معماری: نئو باروک

زمان بازدید: تمامی روزها به جز پنج شنبه و دوشنبه؛ ۹ تا ۱۷

آدرس: استانبول، بشیکتاش، محله ویشنزاده

کاخ ییلدیز | Yıldız Palace

 

کاخ ییلدیز یکی از آخرین، بزرگ ترین و مجلل ترین اقامتگاه های سلاطین عثمانی است که ساخت آن به فرمان عبدالمجید دوم در اواخر قرن نوردهم میلادی تکمیل شد. این کاخ مجلل از دو ساختمان اصلی و جدا از هم تشکیل شده است. کاخ ییلدیز مجموعه وسیعی از عمارت‌ها و ویلاهای امپراتوری عثمانی است نخستین ساختمان آن در سال ۱۸۸۹ میلادی و دومین سازه که به نام کوشک مراسم شناخته می شود، در سال ۱۸۹۸ ساخته شد. جالب است بدانید، ییلدیز چهارمین کاخ عثمانی است که پس از پیروزی عثمانی ها در استانبول ساخته شد. در مجموعه کاخ ییلدیز پارک بزرگ و وسیعی از گلها، لاله ها، گیاهان و درختانی از فصول و مناطق جغرافیایی مختلف به چشم می خورد. در این پارک همچنین یک گلخانه و استخری بزرگ وجود دارد. در محوطه کاخ ییلدیز یکی از بهترین چشم اندازهای پانورامایی بسفر را خواهید دید.

سبک معماری: باروک

کارکرد: موزه

  • کاخ گرجستان

کاخ دادیانی گرجستان

گرجستان با داشتن مناظری زیبا و بکر، آب و هوایی مطبوع و آثار تاریخی زیاد در شمار پرطرفدارترین کشورها برای طرفداران تور خارجی است. یکی از جذاب ترین آثار باستانی کاخ دادیانی گرجستان است. این کاخ در باغ بزرگی در شهر زوگدیدی قرار گرفته و مجموعه ی با ارزشی برای گرجستان به شمار می آید. شهر زوگدیدی با تفلیس پایتخت گرجستان فاصله دارد. بنابراین اگر با تور تفلیس می خواهید به گرجستان سفر کنید و می خواهید این کاخ زیبا و دیدنی را هم ببینید باید این موضوع را در برنامه ریزی سفرتان لحاظ کنید.

جاذبه های کاخ دادیانی گرجستان

مجموعه ی کاخ دادیانی که سمبلی از فرهنگ و هنر گرجی است درسال ۱۸۴۰ بنا شده است. این مجموعه شامل کاخ ملکه Ekaterine Chavchavadze Dadiani و شاهزاده  Niko Dadiani، کلیسا و باغ گیاه شناسی است. سبک معماری بناهای این مجموعه برگرفته از سبک معماری اروپایی است. در زمان حکومت دموکراتیو گرجستان طرح اولیه ی این مجموعه ارائه شد و اقدام به ساخت آن کردند.

در حین حفاری هایی که برای ساخت این مجموعه انجام می گرفت، یک موزه سکه سازی منطقه ی آرچاپلیس (Archaeopolis) کشف شد که به همین دلیل شاهزاده دیوید دادیانی در ۱۸۵۰ اولین موزه ی حفاری های باستان شناسی را ایجاد کرد.در مورد تور لحظه آخری گرجستان بیشتر بخوانید.

خانواده ی دادیانی علاوه بر این، در موزه ی مجموعه کاخ دادیانی، سلاح ها و زره پوش های اروپایی را هم حفظ و نگهداری می کنند و برای گردشگرانی که از مناطق مختلف دنیا با تور خارجی به گرجستان آمده اند و به آثار فرهنگی هنر و مردم شناسی علاقه دارند، به صورت موزه در معرض بازدید قرار داده اند.

تبدیل کاخ دادیانی گرجستان به موزه

در طول تاریخ چندین بار تصمیم هایی برای این کاخ از سوی مقامات گرفته شده است. مثلا در سال ۱۹۲۰ تصمیم گرفتند این مجموعه را با تمام اموالش که تصرف شده بود به مردم بازگردانند که اجرا نشد. همچنین تصمیم گرفتند کاخ را به موزه تبدیل کنند که چون به ضرر منافع مالی و سیاسی بود این تصمیم هم منتفی شد. اما در سال ۱۹۲۱ که دولت خود مختار گرجستان تشکیل و مستقل شد، این کاخ به موزه تبدیل شد. آفر های ویژه تور ارزان سفر باتو را از دست ندهید.

بازسازی مجموعه کاخ دادیانی گرجستان

در سال ۱۹۸۰ مجموعه کاخ دادیانی بازسازی شد. موزه ی این مجموعه شامل ۴۵۰۰۰ اثر باارزش است و با آثار مختلف نقاشی، ظروف سفالی و کریستال، عکس، آثار زرگری و صنایع دستی مجموعه ی ارزشمندی را تشکیل داده اند که گردشگران گرجستان  را به خود جذب می کند.

یکی از جذاب ترین بخش های این موزه قسمتی است که لباس های مریم مقدس در آن نگهداری می شود. گفته شده که این لباس عا پس از سقوط قسطنطنیه توسط اسقف اعظم در سال ۱۴۵۳ به گرجستان آورده شده است. لباس مریم مقدس درون کلیسا نگهداری می شود و هر ساله در ماه اوت در معرض دید عموم قرار می گیرد.