مقایسه گلکسی نوت ۹ با آیفون ۱۰

همانطور که می‌دانید در همین اواخر کمپانی‌‌های مطرح در زمینه طراحی و تولید تلفن‌های همراه هوشمند، یعنی کمپانی‌های سامسونگ و اپل از تلفن‌های همراه هوشمند پرچم‌دار خود رونمایی کرده‌اند. به‌گونه‌ای که کمپانی سامسونگ از گلکسی نوت ۹ رونمایی کرد و کمپانی اپل نیز از آیفون ۱۰ رونمایی کرد. از این‌رو در حال حاضر با دو گوشی هوشمند ابرقدرت با ویژگی‌های بی‌نظیر و عملکرد فوق‌العاده روبه‌رو هستیم. اما سوالی که در این بین پیش می‌آید این است که کدام یک از این دو گوشی هوشمند نسبت به دیگری برتر است و اینکه کدام یک از این دو گوشی هوشمند ارزش پرداخت ۱۰۰۰ دلار را دارد؟ در ادامه این مقاله با بررسی خصوصیات و ویژگی‌های هر یک از این تلفن‌های همراه هوشمند، آن‌ها را با یکدیگر مقایسه می‌کنیم تا بتوانیم به این سوالات مطرح شده به‌خوبی پاسخ دهیم. بنابراین مطالعه ادامه این مطلب را از دست ندهید.

سال‌های پیش تلفن‌های همراه هوشمندی که توسط کمپانی‌های سازنده گوشی‌های هوشمند طراحی و تولید می‌شدند در بازه قیمتی ۶۰۰ تا ۷۰۰ دلار به فروش می‌رسیدند. درحالی که امروزه قیمت بهترین و برترین گوشی‌های هوشمند دو کمپانی بی‌نظیر سامسونگ و اپل که جزء پرچم‌داران این کمپانی‌ها می‌باشند به هزار دلار رسیده است که باتوجه به افزایش نرخ دلار، قیمت این گوشی‌های هوشمند در حال حاضر در کشور ما ۲۰ میلیون تومان می‌باشد.

طراحی

همانطور که می‌دانید اولین و مهم‌ترین معیار هنگام خرید هر نوع محصولی به‌ویژه یک تلفن‌همراه هوشمند، نحوه طراحی و ظاهر زیبای آن می‌‌باشد. از این‌رو تصمیم گرفتیم در ابتدا به مقایسه گوشی گلکسی نوت ۹ با آیفون ۱۰ از نظر طراحی بپردازیم. اگر بخواهیم از دید خوش‌دست بودن و راحتی کاربر هنگام استفاده از یکی از این دو گوشی هوشمند اشاره کنیم باید بگوییم که آیفون ۱۰ باتوجه به طول و عرض کمتری که نسبت به گوشی گلکسی نوت ۹ دارد خیلی خوش‌دست‌تر می‌باشد. به‌گونه‌ای که کاربر در هنگام کار با آیفون ۱۰ درحالی که باید برخی از کارها با گرفتن گوشی در دو دست خود انجام دهد اما خیلی از کارها را می‌تواند تنها با گرفتن گوشی در یک دست خود انجام دهد و از راحتی استفاده از آن که مدیون طراحی آن می‌باشد لذت ببرد. درحالی که طراحی گلکسی نوت ۹ به‌گونه‌ای می‌باشد که طول و عرض آن از آیفون ۱۰ بیشتر است. علاوه بر این دارای وزن بیشتری نسبت به آیفون ۱۰ نیز می‌باشد.

استانداردی که این‌روزها برای طراحی و ساخت تلفن‌های هوشمند پرچم‌دار تعیین شده است ترکیبی از فلز و شیشه می‌باشد. از این‌رو برای ساخت آیفون ۱۰ و همچنین گلکسی نوت ۹ از ترکیب شیشه و فلز استفاده شده است.

 

می‌توان گفت که کمپانی سامسونگ یک شاهکار خلق کرده است چراکه در گلکسی نوت ۹ تمامی امکانات شامل: جک ۳٫۵ میلی‌متری هدفون، قلم استایلوس، اسپیکر‌های استریو، سنسور اندازه‌گیری ضربان قلب، اسکنر عنبیه چشم و سنسور تشخیص اثر‌انگشت درکنار یکدیگر قرار گرفته‌اند. علاوه بر این گلکسی نوت ۹ از نظر میزان مقاومت در برابر آب، گرد و غبار توانسته است استاندارد IP68 را دریافت کند. درحالی که آیفون ۱۰ از این نظر تنها به گرفتن استاندارد IP67 بسنده کرده است.

کمپانی اپل در طراحی تلفن‌همراه هوشمند پرچم‌دار خود کمی به بریدگی نمایشگر ناچ افزوده است، از این‌رو می‌توان گفت کمپانی اپل با این کار کمی از یکپارچگی و یکدست بودن ظاهری آیفون ۱۰ کاسته است.

می‌توان گفت که کمپانی اپل بیشتر به ویژگی‌های ظاهری محصول خود اهمیت داده است درحالی که کمپانی سامسونگ در کنار توجه به ظاهر محصول خود به سایر ویژگی‌ها و امکانات آن نیز توجه کرده است و توانسته است ثابت کند که یک گوشی‌هوشمند پرچم‌دار هم می‌تواند ظاهر و طراحی زیبایی داشته باشد و هم می‌تواند سرشار از ویژگی‌ها و امکانات دیگر باشد.

یکی دیگر از ویژگی‌ها و خصوصیات برتری گلکسی نوت ۹ نسبت به آیفون ۱۰ قلم استایلوس و پیشرفته اس پن می‌باشد. ویژگی که آیفون ندارد. شاید با خود بگویید سری نوت گوشی‌های‌ هوشمند سامسونگ همگی دارای قلم اس پن بوده‌اند از این‌رو این ویژگی نمی‌تواند ویژگی بارزی باشد. اما لازم است بدانید که قلم اس پن این‌بار در گلکسی نوت ۹ تفاوت و پیشرفت چشم‌گیری داشته است چراکه این قابلیت را دارد که با استفاده از فناوری بلوتوث به گوشی گلکسی نوت ۹  متصل شود. علاوه بر این، قلم اس پن دارای ویژگی‌ها و خصوصیات دیگری نظیر یادداشت‌برداری، نقاشی کشیدن، کنترل از راه دور در گوشی گلکسی نوت ۹ و… می‌باشد.

صفحه‌نمایش

در نگاه اول نمایشگر هر دو تلفن‌همراه هوشمند فوق‌العاده به‌نظر می‌آید به‌گونه‌ای که صفحه‌نمایش هر دو تلفن همراه کاملا دلفریب است اما ما قصد داریم صفحه‌نمایش این دو پرچم‌دار را از نظر فنی با یکدیگر مقایسه کنیم. صفحه‌نمایش گلکسی نوت ۹، یک صفحه‌نمایش سوپرآمولد ۶٫۴ اینچی می‌باشد که رزولوشن آن برابر با ۲۹۶۰×۱۴۴۰ پیکسل است درصورتی که نمایشگر آیفون ۱۰، سوپر ریتنا اولد ۵٫۸ اینچ می‌باشد که دارای رزولوشنی برابر با ۱۱۲۵ در ۲۴۳۶ پیکسل است. از این‌رو می‌توان گفت که صفحه‌نمایش گلکسی نوت ۹ بزرگتر است و به دلیل رزولوشن بیشتری که دارد همچنین به دلیل فشردگی پیکسلی بالایی که ارائه می‌دهد از لحاظ فنی کاملا نسبت به صفحه‌نمایش آیفون ۱۰ برتر می‌باشد.

البته کاربران هنگام کار با هر یک از این دو پرچم‌دار نمی‌توانند تفاوت فنی که بین آن‌ها وجود دارد را به‌خوبی درک کنند و از یکدیگر تشخیص دهند. به هر حال، بهترین و با کیفیت‌ترین نمایشگر دنیا در حال حاضر صفحه‌نمایش گلکسی نوت ۹ می‌باشد که با هیچ صفحه‌نمایش دیگری قابل مقایسه نمی‌باشد.

صفحه‌نمایش هر دو تلفن‌همراه هوشمند عملکرد کاملا بی‌نقصی در زمینه‌های گرمای نمایش رنگ‌ها، زاویه باز دیداری و دقت نمایش رنگ‌ها دارند. اما روشنایی صفحه‌نمایش آیفون ۱۰ از روشنایی صفحه نمایش گلکسی نوت ۹ کمی بیشتر می‌باشد. به‌گونه‌ای که حداکثر میزان روشنایی صفحه‌نمایش آیفون ۱۰، ۶۴۰ نیت می‌باشد درصورتی که حداکثر میزان روشنایی صفحه‌نمایش گلکسی نوت ۹، ۵۷۵ نیت می‌باشد. لازم است بدانید که بیشتر بودن میزان روشنایی صفحه‌نمایش آیفون ۱۰ نسبت به صفحه‌نمایش گلکسی نوت ۹ مسئله خیلی جزئی می‌باشد که هیچ مشکلی را برای کاربران گلکسی نوت ۹ در محیط‌های خارجی و همچنین زیر نور مستقیم خورشید نیز ایجاد نخواهد کرد.

صفحه‌نمایش آیفون ۱۰ به‌گونه‌ای طراحی شده است که دارای بریدگی و یا همان ناچ می‌باشد. براساس تحقیقات و بررسی‌هایی که صورت گرفته است بسیاری از کاربران از این ویژگی صفحه‌نمایش آیفون ۱۰ متنفر هستند و تعداد کمی از کاربران نیز خیلی به این ویژگی اهمیت نمی‌دهند. به این معنی که نه خیلی آن را می‌پسندند و نه خیلی آن را دوست دارند، درکل نظر خاصی ندارند. اما سوال اصلی که در اینجا مطرح می‌شود این است که دلیل نفرت و بی‌تفاوتی کاربران نسبت به بریدگی صفحه‌نمایش آیفون ۱۰ چه می‌باشد؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که بریدگی صفحه‌نمایش آیفون ۱۰ یکپارچگی این تلفن‌همراه هوشمند را برهم زده است و از این مهم‌تر، اینکه درست زمانی که درحال تماشای یک محتوای ویدئویی و یا تصویری در صفحه‌نمایش آیفون می‌باشید می‌توانید به‌وضوح مزاحمت بریدگی و یا همان ناچ صفحه‌نمایش آیفون ۱۰ را مشاهده کنید.

رابط کاربری

بارزترین تفاوتی که بین سیستم‌عامل‌های اندروید و iOS وجود دارد این است که سیستم‌عامل iOS نسبت به سیستم‌عامل اندروید دارای رابط کاربری آسان‌تری می‌باشد. از این‌رو اگر به‌دنبال سادگی انجام کارها در تلفن‌همراه خود می‌باشید سیستم‌عامل iOS می‌تواند کمک بسزایی به شما بکند. به‌ویژه سیستم‌عامل iOS که در آیفون ۱۰ مورد استفاده قرار گرفته است. البته باید اشاره کنیم که کمپانی سامسونگ نیز برای هر چه آسان‌تر کردن رابط کاربری سیستم‌عامل اندروید ۸٫۱ اوریو، رابط کاربری جدیدی را با نام سامسونگ اکسپرینس ارائه داده است اما درکل سادگی رابط کاربری سیستم‌عامل iOS استفاده شده در آیفون ۱۰ بیشتر از رابط کاربری گلکسی نوت ۹ می‌باشد.

شاید با خودتان فکر کنید که ساده بودن رابط کاربری سیستم‌عامل آیفون ۱۰ نسبت به سیستم عامل گلکسی نوت ۹ به‌معنای اختلال در عملکرد گلکسی نوت ۹  می‌باشد. اما باید اشاره کنیم که هر دو تلفن‌همراه هوشمند در عملکرد خود کاملا بی‌نظیر و بی‌نقص می‌باشند. و از این نظر جای هیچ‌گونه نگرانی نیست.

البته رابط کاربری گلکسی نوت ۹ دارای ویژگی‌های بی‌نظیری نیز می‌باشد. برای مثال شما می‌توانید گلکسی نوت ۹ را با استفاده از HDMI به مانیتور کامپیوتر و یا تلوزیون خود متصل کنید تا محیط سامسونگ دکس در اختیار شما قرار بگیرد و کار با یک کامپیوتر خانگی را به‌شکل بی‌نظیری تجربه کنید. علاوه بر این می‌توانید صفحه‌نمایش گلکسی نوت ۹ را در حالت کار با یکدست قرار دهید تا اندازه بخش کاربردی صفحه‌نمایش آن کوچک شود و به‌راحتی بتوانید از این تلفن‌همراه هوشمند با استفاده از یکدست استفاده کنید و از کار با آن لذت ببرید. جالب است بدانید که رابط کاربری گلکسی نوت ۹ آنقدر پیشرفته است که با استفاده از آن می‌توانید دو برنامه را به‌صورت هم‌زمان در کنار یکدیگر باز کنید و اندازه پنجره‌های آن‌ها را کوچک و یا بزرگ کنید. باتوجه به تمامی ویژگی‌ها و امکانات بی‌نظیری که رابط کاربری گلکسی نوت ۹ دارد این اطمینان را به شما می‌دهیم که فاصله زیادی بین رابط کاربری آیفون ۱۰ و گلکسی نوت ۹ وجود ندارد.

آیفون ۱۰ نیز از نظر امکانات و ویژگی‌های به‌خصوص در رقابت با گلکسی نوت ۹ کم نگذاشته است. چراکه آیفون ۱۰ از سیستم تشخیص چهره فیس آی دی استفاده کرده است و در مقابل نیز گلکسی نوت ۹ از ترکیب اسکنر عنبیه چشم و سیستم تشخیص چهره در کنار یکدیگر استفاده کرده است. اما آیفون ۱۰ از این نظر عملکرد جامع‌تری را ارائه داده است.

علاوه بر تمامی این‌ها ایموجی‌های انیمیشنی اپل که نام آن‌ها انیموجی‌ می‌باشد نسبت به قابلیت AR ایموجی گلکسی نوت ۹  عملکرد دقیق‌تر و روان‌تری را در دنبال کردن و همچنین تقلید حرکات چهره کاربران دارد.

عملکرد و حافظه

یکی دیگر از ویژگی‌های مشابه در هر دو تلفن‌همراه هوشمند چیپست پردازنده آن‌ها می‌باشد. چراکه هر دو تلفن‌همراه هوشمند دارای جدیدترین و قدرتمندترین چیپست‌های پردازنده هستند. البته با قیمت ۱۰۰۰ دلاری که هر یک از این تلفن‌های همراه هوشمند دارند چیزی جزء استفاده از جدیدترین و قدرتمندترین چیپست پردازنده در آن‌ها انتظار نمی‌رفت.

تلفن‌همراه هوشمند آیفون ۱۰ دارای چیپست A11 با یونیک اپل می‌باشد. اما تلفن‌همراه هوشمند گلکسی نوت ۹ در دو چیپست متفاوت طراحی و روانه بازار شده است. به‌گونه‌ای که گلکسی نوت ۹ با چیپست اسنپدراگون ۸۴۵ در بازار چین و آمریکا عرضه شده است و همچنین با چیپست اگزینوس ۹۸۱۰ در بازار سایر کشور‌ها عرضه شده است. اما باید اشاره کنیم که پردازنده آیفون ۱۰ کمی سریع‌تر از پردازنده گلکسی نوت ۹ می‌باشد.

علاوه بر اینکه تلفن‌های هوشمند پرچم‌دار سامسونگ دارای ویژگی‌ها و خصوصیات فوق‌العاده و منحصر‌به‌فردی می‌باشند که با استفاده از آن‌ها می‌توان کارهای روزمره را به بهترین شکل ممکن انجام داد، با استفاده از این پرچم‌داران اپل و سامسونگ می‌توان از مرز انجام کارهای روزمره فراتر رفت و وارد دنیای گیمینگ شد. چراکه هر دو تلفن‌همراه هوشمند دارای قدرت بالایی در زمینه گیمینگ می‌باشند. شاید با خودتان فکر کنید که عملکرد این تلفن‌های همراه هوشمند در حد اجرای بازی‌های سبک می‌باشد اما باید به این مسئله اشاره کنیم که آیفون ۱۰ و گلکسی نوت ۹، هردو در زمینه گیمینگ به‌ویژه بازی‌های سنگین مانند فورتنایت عملکرد فوق‌العاده خیره کننده‌ای دارند. به‌گونه‌ای که هنگام اجرای بازی‌های گوناگون بر روی این دو پرچم‌دار تلفن‌های همراه هوشمند احساس می‌کنید که درحال اجرای بازی بر روی یک کنسول و یا یک کامپیوتر قدرتمند هستید.

البته اگر بخواهیم از دید فنی به میزان قدرت این پرچم‌داران تلفن‌های همراه هوشمند در زمینه گیمینگ نگاهی بیندازیم می‌توانیم بگوییم که آیفون ۱۰ در این زمینه کمی بهتر از گلکسی نوت ۹ عمل کرده است. عملکرد بهتر آیفون ۱۰ در زمینه گیمینگ نسبت به گلکسی نوت ۹ به سرعت بیشتر این پرچم‌دار برمی‌گردد.

حالا نوبت به بررسی حافظه ذخیره سازی در آیفون ۱۰ و گلکسی نوت ۹ است که از ضرورت بالایی برخوردار می‌باشد. مدل پایه‌ای گلکسی نوت ۹ دارای حافظه ذخیره‌سازی داخلی ۱۲۸ گیگابایت می‌باشد و همچنین دارای ۶ گیگابایت رم نیز می‌باشد، علاوه بر تمامی این‌ها گلکسی نوت ۹ از کارت حافظه میکرو اس دی نیز پشتیبانی می‌کند. درحالی که آیفون ۱۰ تنها دارای حافظه ذخیره‌سازی داخلی ۶۴ گیگابایت و ۶ گیگابایت رم می‌باشد و به هیچ‌وجه از کارت حافظه پشتیبانی نمی‌کند، از این‌رو می‌توان نتیجه گرفت که آیفون ۱۰ برای فیلمبرداری K4 مناسب نمی‌باشد.

دوربین

می‌توان گفت که دوربین هر دو گوشی آیفون ۱۰ و گلکسی نوت ۹ از نظر سخت افزاری مشابه یکدیگر می‌باشد. به‌گونه‌ای که در هر دو تلفن‌همراه هوشمند دارای یک دوربین دوگانه که ترکیبی از یک لنز ۱۲ مگاپیکسلی عادی و یک لنز ۱۲ مگاپیکسلی تله می‌باشد، می‌باشند. دوربین دوگانه با ترکیب ۲ لنز در پرچم‌داران تلفن‌های همراه هوشمند کمپانی اپل و سامسونگ باعث شده است که این دو پرچم‌دار قابلیت زوم ۲ برابری اپتیکال را داشته باشند.

لازم است بدانید که لنزهای استفاده شده در دوربین دوگانه آیفون ۱۰ و گلکسی نوت ۹ به تثبیت‌کننده نوری تصاویر مجهز می‌باشند. البته باید اشاره کنیم که لنز اصلی که در دوربین دوگانه گلکسی نوت ۹ مورد استفاده قرار گرفته است دارای سنسور بزرگتری می‌باشد از این‌رو می‌توان گفت که وضوح تصاویری که توسط دوربین دوگانه گلکسی نوت ۹ ثبت می‌شود بیشتر از وضوح تصاویری است که توسط دوربین دوگانه آیفون ۱۰ به ثبت می‌رسد. علاوه بر این دوربین گلکسی نوت ۹ دارای قابلیت دیافراگم متغییر می‌باشد. منظور از دیافراگم متغییر، فناوری است که باعث می‌شود دیافراگم دوربین این گوشی در روز f/2.4 باشد و در محیط‌های کم نور و یا محیط‌هایی که نوری در آن‌ها وجود ندارد دیافراگم دوربین باز شود و به f/1.5 برسد.

 

دوربین گلکسی نوت ۹ دارای ویژگی‌ها و قابلیت‎‌های متعددی می‌باشند. چراکه دوربین گلکسی نوت ۹ دارای حالت‌های  پیش‌فرض فوق‌العاده متنوعی برای عکاسی می‌باشد و علاوه بر این دارای قابلیت‌ها و امکاناتی است که با استفاده از آن‌ها به‌راحتی می‌توانید برای ثبت عکس‌های حرفه‌ای خودتان تمام اجزای دوربین را به‌صورت دستی تنظیم کنید. از این‌رو می‌توان نتیجه گرفت که با دوربین گوشی گلکسی نوت ۹ می‌توانید عکس‌های فوق‌العاده حرفه‌ای را ثبت کنید اما با استفاده از دوربین گوشی آیفون ۱۰ تنها می‌توانید عکس‌های ساده و بدون وسواسی را ثبت کنید.

مطمعنا اکثر کاربران تلفن‌های همراه هوشمند دوست دارند عکس‌های کاملا حرفه‌ای را از لحظات خود به ثبت برسانند بنابراین نمی‌توان گفت که انتخاب یک تلفن همراه هوشمند با دوربینی که با آن بتوان عکس‌های معمولی و یا حرفه‌ای ثبت کرد یک امر سلیقه‌ای است چراکه شما هم یکی از کاربران تلفن‌های همراه هوشمند هستید که به ثبت عکس‌های حرفه‌ای علاقه دارید بنابراین بهترین گزینه برای شما از این نظر گوشی هوشمند گلکسی نوت ۹ می‌باشد.

کیفیت عکاسی

اگر بخواهیم از نظر کیفیت عکاسی دو پرچم‌دار آیفون و گلکسی نوت ۹ را با یکدیگر مقایسه کنیم باید بگوییم که در شرایط نوری مناسب دوربین هر دو گوشی عملکرد فوق‌العاده‌ای دارد به‌گونه‌ای که تشخیص اینکه کیفیت عکس‌های گرفته شده توسط دوربین کدام از این دو گوشی در شرایط نوری مناسب بیشتر است واقعا کار بسیار دشواری می‌باشد. اما در شرایط نوری ضعیف این داستان کاملا متفاوت می‌باشد. چراکه دوربین گوشی گلکسی نوت ۹ به‌خوبی می‌تواند جزئیات را در شرایط نوری بسیار ضعیف و نامناسب ثبت کند درصورتی که دوربین گوشی آیفون ۱۰ نمی‌تواند جزئیات را در شرایط نوری ضعیف ثبت کند. به‌گونه‌ای که پس از مشاهده عکس‌های گرفته شده در شرایط نوری ضعیف با استفاده از دوربین گلکسی نوت ۹ می‌توانید به‌خوبی جزئیات را مشاهده کنید درصورتی که در عکس‌های گرفته شده در شرایط نوری ضعیف با استفاده از دوربین آیفون ۱۰ به‌وضوح نویز‌های موجود در عکس را مشاهده می‌کنید. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که کیفیت عکاسی با استفاده از گلکسی نوت ۹ در شرایط نوری ضعیف بیشتر از کیفیت عکاسی با استفاده از آیفون ۱۰ می‌باشد.

همانطور که کیفیت عکاسی با دوربین دوگانه گلکسی نوت ۹ بیشتر از دوربین آیفون ۱۰ می‌باشد، کیفیت عکاسی با دوربین سلفی گلکسی نوت ۹ نیز بیشتر از کیفیت عکاسی با دوربین سلفی آیفون است. چراکه در ثبت عکس‌های سلفی با استفاده از دوربین گلکسی نوت ۹ متوجه شدیم عکس‌ها خیلی طبیعی‌تر از زمانی هستند که با استفاده از دوربین آیفون ۱۰ گرفته شده‌اند. به این دلیل که دوربین آیفون ۱۰ عکس‌ها را اشباع‌تر از حد عادی ثبت می‌کند. علاوه بر این سرعت دوربین گلکسی نوت ۹ بیشتر از سرعت دوربین آیفون ۱۰ می‌باشد.

کیفیت فیلم‌برداری

همانطور که قبلا نیز اشاره کردیم کیفیت عکاسی هر دو گوشی هوشمند پرچم‌دار در محیط‌هایی با نور کافی تقریبا مشابه یکدیگر می‌باشد. به‌گونه‌ای که هر دو تلفن‌همراه هوشمند می‌توانند در محیط‌های پر نور عکس‌های بی‌نظیری را ثبت کنند. اما در محیط‌های کم نور کیفیت عکاسی در گوشی گلکسی نوت ۹ حرف اول را می‌زند. باید بگوییم در مقایسه کیفیت فیلم‌برداری گلکسی نوت ۹ با آیفون نیز شرایط به همین شکل می‌باشد. به‌گونه‌ای که هر دو تلفن‌همراه هوشمند در محیط‌هایی که دارای نور کافی می‌باشند فیلم‌های باکیفیتی را ثبت می‌کنند اما در محیط‌های کم نور و همچنین در فیلم‌برداری k4 دوربین گوشی گلکسی نوت ۹ حرف اول را می‌زند. چراکه دوربین گلکسی نوت ۹ این توانایی را دارد که در محیط‌های کم نور فیلم‌برداری k4 با سرعت ۳۰ فریم بر ثانیه را انجام دهد و به‌خوبی جزئیات را ثبت کند و علاوه بر این عملکرد بهتری در زمینه لرزشگیر تصویر نیز داشته باشد.

از این‌رو نتیجه می‌‌گیریم دوربین گلکسی نوت ۹ همانند بخش عکاسی در محیط‌های کم نور که برتری بیشتری نسبت به دوربین آیفون ۱۰ داشت، در بخش فیلم‌برداری رد محیط‌های کم نور نیز برتری بیشتری نسبت به دوربین آیفون ۱۰ دارد. چراکه دوربین گلکسی نوت ۹ می‌تواند در چنین محیط‌هایی نورهی خوبی داشته باشد و جزئیات را به‌خوبی ثبت کند.

یکی دیگر از برتری‌های فوق‌العاده گوشی گلکسی نوت ۹ نسبت به آیفون ۱۰ این است که دوربین گلکسی نوت ۹ قابلیت فیلم‌برداری فوق آهسته با سرعت ۹۶۰ فریم بر ثانیه و با رزولوشن ۷۲۰ پیکسل را دارد. به‌گونه‌ای که بعد از تماشای فیلم‌های صحنه آهسته‌ای که با دوربین گلکسی نوت ۹ ثبت کرده‌اید، به‌طور کل دید شما به فیلم‌های صحنه آهسته تغییر می‌کند تا جایی که دائما دوست دارید به‌جای ثبت فیلم‌های معمولی‌، از لحظات جذاب و نابی که دارید با دوربین گلکسی نوت ۹ فیلم‌های صحنه آهسته ثبت کنید.

قابلیت‌های صوتی

در کل هر دو گوشی پرچم‌دار اپل و سامسونگ دارای اسپیکر‌های دوگانه استریو فوق‌العاده قدرتمندی می‌باشند به‌گونه‌ای که کیفیت صدای پخش شده از هر دو گوشی پرچم‌دار کاملا بی‌نقش و فوق‌العاده شفاف می‎‌باشد. اما اگر بخواهیم بررسی دقیقی از برتری کیفیت صدا در این دو پرچم‌دار سامسونگ و اپل انجام دهیم باید بگوییم که اسپیکرهای دوگانه استریو آیفون ۱۰ نسبت به گلکسی نوت ۹ دارای کیفیت صدای بیشتری می‌باشند چراکه آیفون ۱۰ این توانایی را دارد که صدا را به میزان ۷۶٫۳ دسیبل پخش کند درحالی که گلکسی نوت ۹ صدا را به میزان ۷۴٫۶ دسیبل پخش می‌کند. از این‌رو آیفون ۱۰ صدای بلندتری را نسبت به گلکسی نوت ۹ پخش می‌کند.

کمپانی اپل در طراحی و ساخت آیفون ۱۰ قابلیت اتصال هدفون به پورت لایتنینگ را برای کاربران فراهم کرده است. اما در مقابل کمپانی سامسونگ قابلیت و ویژگی را به گلکسی نوت ۹ افزوده است که خیلی مهم‌تر از قابلیت اتصال هدفون به پورت لایتنینگ در آیفون ۱۰ می‌باشد، این ویژگی جک ۳٫۵ میلی‌متری هدفون می‌باشد. حقیقتا جک ۳٫۵ میلی‌متری هدفون خیلی کاربردی‌تر از قابلیت اتصال هدفون به پورت لایتنینگ در آیفون ۱۰ می‌باشد. چراکه کاربران آیفون ۱۰ زمانی که می‌خواهند از هدفون استفاده کنند انتخابهایشان محدود می‌شود و به‌وضوح این محدودیت را احساس می‌کنند. لازم است بدانید کمپانی‌های طراح و سازنده بسیاری در زمینه تلفن‌های همراه هوشمند از کمپانی اپل تقلید کرده‌اند و جک ۳٫۵ میلی‌متری هدفون را حذف کرده‌اند و از قابلیت اتصال هدفون به پورت لایتنینگ استفاده کرده‌اند اما خوشبختانه کمپانی سامسونگ هنوز این قابلیت مفید را از محصولات خود حذف نکرده است.

کیفیت صدای تماس در هر دو پرچم‌دار اپل و سامسونگ کاملا بی‌نقص است اما گلکسی نوت ۹ در این زمینه دارای قابلیتی می‌باشد که صدای مکالمه را تا درجه بسیار بالایی زیاد می‌کند و کاربران در حین مکالمه در محیط‌های خیلی شلوغ و پر سر و صدا می‌توانند از آن استفاده کنند.

عمر باتری

عمر باتری دو پرچم‌دار اپل و سامسونگ کاملا نزدیک به یکدیگر می‌باشد به‌گونه‌ای که عمر باتری گلکسی نوت ۹ که در آن از یک باتری ۴۰۰۰ میلی آمپری استفاده شده است، ۸ ساعت و ۵۶ دقیقه است درحالی که عمر باتری آیفون ۱۰، ۸ ساعت و ۴۱ دقیقه می‌باشد. بنابراین در استفاده روزمره از هر یک از این گوشی‌های هوشمند پرچم‌دار به هیچ‌گونه مشکلی برنخواهید خورد.

اما داستان به همین جا ختم نمی‌شود چراکه سرعت شارژ شدن یک تلفن‌همراه هوشمند نیز جزء معیارهای با اهمیتی می‌باشد. به‌گونه‌ای که مدت زمان شارژ شدن گلکسی نوت ۹ از صفر تا ۱۰۰ درصد، ۱۰۹ دقیقه می‌باشد درصورتی که مدت زمان شارژ شدن آیفون ۱۰ از صفر تا ۱۰۰ درصد، ۱۸۹ دقیقه است. یکی از خصوصیات مشترک در زمینه شارژ شدن این دو پرچم‌دار این است که هر دوی ‌آن‌ها از قابلیت شارژ بی‌سیم نیز پشتیبانی می‌کنند. البته کوتاه‌تر بودن مدت زمان شارژ شدن گلکسی نوت ۹ در حالت بی‌سیم نیز به همین شکل می‌باشد.

جمع‌بندی نقاط مثبت آیفون ۱۰ نسبت به گلکسی نوت ۹ 

 • آیفون۱۰ نسبت به گلکسی نوت ۹ دارای طول و عرض کمتری می‌باشد و همچنین دارای وزن کمتری است. از این‌رو خوش‌دست‌تر و سبک‌تر از گلکسی نوت۹ می‌باشد.
 • میزان روشنایی صفحه‌نمایش آیفون ۱۰، ۶۴۰ نیت است درحالی که میزان روشنایی صفحه‌نمایش گلکسی نوت ۹، ۵۷۵ نیت می‌باشد. از این‌رو میزان روشنایی صفحه‌نمایش آیفون ۱۰ از صفحه‌نمایش گلکسی نوت ۹ بیشتر می‌باشد.
 • رابط کاربری سیستم‌عامل iOS آیفون ۱۰ نسبت به رابط کاربری سیستم‌عامل اندروید ۸٫۱ اوریو گلکسی نوت ۹ ساده‌تر می‌باشد.
 • سیستم تشخیص چهره فیس آی دی آیفون ۱۰ نسبت به اسکنر عنبیه چشم و سیستم تشخیص چهره که در گلکسی نوت ۹ با یکدیگر ترکیب شده‌اند، عملکرد جامع‌تری دارد.
 • ایموجی‌های انیمیشنی اپل که نام آن‌ها انیموجی‌ می‌باشد نسبت به قابلیت AR ایموجی گلکسی نوت ۹ عملکرد دقیق‌تر و روان‌تری را در دنبال کردن و همچنین تقلید حرکات چهره کاربران دارد.
 • پردازنده آیفون ۱۰ نسبت به پردازنده گلکسی نوت ۹ کمی سریع‌تر می‌باشد.
 • آیفون ۱۰ در زمینه گیمینگ نسبت به گلکسی نوت ۹ دارای سرعت کمی بیشتر می‌باشد.
 • اسپیکر دوگانه آیفون ۱۰ صدای بلندتری را نسبت به اسپیکر گلکسی نوت ۹ پخش می‌کند به‌گونه‌ای که آیفون ۱۰ با تولید ۷۶٫۳ دسیبل بلندی صدا در مقابل ۷۴٫۶ دسیبلی که اسپیکرهای گلکسی نوت ۹ تولید می‌کنند برتر می‌باشد.

جمع‌بندی نقاط مثبت گلکسی نوت ۹ نسبت به آیفون ۱۰

 • گلکسی نوت ۹ از لحاظ مقاومت در برابر آب، گرد و غبار دارای استاندارد IP68 می‌باشد درصورتی که آیفون ۱۰ دارای استاندارد IP67 می‌باشد.
 • گلکسی نوت ۹ نسبت به آیفون ۱۰ از نظر ظاهری دارای یکدستی و یکپارچگی بیشتری می‌باشد. چراکه صفحه‌نمایش آیفون ۱۰ دارای بریدگی و یا همان ناچ می‌باشد که باعث شده است از یکپارچگی این تلفن‌همراه هوشمند کاسته شود و کاربر هنگام تماشای یک محتوای تمام صفحه به‌وضوح مزاحمت بریدگی آن را احساس کند.
 • گلکسی نوت ۹ دارای قلم استایلوس اس پن است که توسط فناوری بلوتوث به گلکسی نوت ۹ متصل می‌شود و ویژگی‌ها و خصوصیات بی‌نظیری مانند: یادداشت‌برداری، نقاشی کشیدن، کنترل از راه دور در گوشی گلکسی نوت ۹ و… را دارا می‌باشد درصورتی که آیفون ۱۰ از چنین قلمی بهره‌مند نیست.
 • صفحه نمایش گلکسی نوت ۹ نسبت به صفحه نمایش آیفون ۱۰ دارای رزولوشن بیشتری می‌باشد و فشردگی پیکسلی بیشتری را ارائه می‌دهد، علاوه بر این نسبت به صفحه نمایش آیفون ۱۰ بزرگتر نیز می‌باشد، بنابراین صفحه‌نمایش گلکسی نوت ۹ از لحاظ فنی دارای برتری فوق‌العاده‌ای نسبت به صفحه‌نمایش آیفون ۱۰ می‌باشد.
 • مدل پایه‌ای گلکسی نوت ۹ دارای ۱۲۸ گیگابایت حافظه داخلی و ۶ گیگابایت حافظه رم می‌باشد درصورتی که مدل پایه‌ای آیفون ۱۰ دارای ۶۴ گیگابایت حافظه داخلی و ۶ گیگابایت حافظه رم است.
 • گلکسی نوت ۹ از کارت حافظه میکرو اس دی پشتیبانی می‌کند درصورتی که آیفون ۱۰ از کارت حافظه پشتیبانی نمی‌کند.
 • به‌دلیل اینکه گلکسی نوت ۹ از کارت حافظه میکرو اس دی پشتیبانی می‌کند برای فیلم‌برداری K4 کاملا مناسب می‌باشد اما آیفون ۱۰ به‌دلیل اینکه از کارت حافظه پشتیبانی نمی‌کند برای فیلم‌برداری K4 مناسب نمی‌باشد.
 • لنز اصلی دوربین گلکسی نوت ۹ دارای سنسوری است که سایز آن نسبت به سنسور لنز اصلی دوربین آیفون ۱۰ بزرگتر می‌باشد از این‌رو وضوح تصاویری که توسط گلکسی نوت ۹ ثبت می‌شوند بیشتر است.
 • دوربین گلکسی نوت ۹ دارای فناوری دیافراگم متغییر می‌باشد درصورتی که دوربین آیفون ۱۰ فاقد چنین فناوری است.
 • دوربین گلکسی نوت ۹ نسبت به دوربین آیفون ۱۰ دارای حالت‌های پیش‌فرض متنوع بیشتری برای عکاسی می‌باشد و علاوه بر این دارای قابلیتی است که با استفاده از آن می‌توانید تمامی اجزای دوربین را به‌صورت دستی تنظیم کنید از این رو برای عکاسی حرفه‌ای بهترین گزینه گوشی گلکسی نوت ۹ می‌باشد.
 • کیفیت عکاسی با استفاده از دوربین گلکسی نوت ۹ در شرایط نوری ضعیف بیشتر از کیفیت عکاسی با استفاده از دوربین آیفون ۱۰ می‌باشد. چراکه دوربین گلکسی نوت ۹ برخلاف دوربین آیفون ۱۰ قادر است تا جزئیات عکس را در نور کم به‌خوبی ثبت کند.
 • کیفیت عکس‌های دوربین سلفی گلکسی نوت ۹ بیشتر از کیفیت عکس‌های آیفون ۱۰ می‌باشد. چراکه دوربین سلفی گلکسی نوت ۹ عکس‌ها را به شکل طبیعی‌تری به ثبت می‌رساند.
 • سرعت دوربین گلکسی نوت ۹ بیشتر از دوربین آیفون ۱۰ می‌باشد.
 • کیفیت فیلم‌برداری k4  دوربین گلکسی نوت ۹ در محیط‌های کم نور نسبت به دوربین آیفون ۱۰ بیشتر می‌باشد. چراکه دوربین گلکسی نوت ۹ می‌تواند به‌خوبی جزئیات را ثبت کند و همچنین عملکرد بهتری را در زمینه لرزشگیر تصویر ارائه دهد.
 • دوربین گلکسی نوت ۹ دارای قابلیت فیلم‌برداری فوق‌آهسته با سرعت ۹۶۰ فریم بر ثانیه و با رزولوشن ۷۲۰ پیکسل می‌باشد. درصورتی که آیفون ۱۰ فاقد چنین قابلیتی است.
 • گلکسی نوت ۹ در مقابل آیفون ۱۰ که دارای قابلیت اتصال هدفون به پورت لایتنینگ می‌باشد دارای قابلیت جک ۳٫۵ میلی‌متری هدفون می‌باشد که دارای عملکرد و کارایی بیشتری نسبت به قابلیت اتصال هدفون به پورت لایتنینگ در آیفون ۱۰ می‌باشد.
 • گلکسی نوت ۹ قابلیت افزایش صدای مکالمه تا درجه بسیار بلند را دارد تا کاربران بتوانند در محیط‌های خیلی شلوغ و پر سر و صدا به‌خوبی صدای شخصی که با آن گفت‌و‌گو می‌کنند را بشنوند. اما آیفون ۱۰ فاقد چنین قابلیتی می‌باشد.
 • عمر باتری گلکسی نوت ۹ از آیفون ۱۰ بیشتر می‌باشد به‌گونه‌ای که عمر باتری گلکسی نوت ۹، ۸ ساعت و ۵۶ دقیقه می‌باشد درصورتی که عمر باتری آیفون ۱۰، ۸ ساعت و ۴۱ دقیقه می‌باشد.
 • زمان شارژ شدن از صفر تا ۱۰۰ درصد در گوشی گلکسی نوت ۹، چه از طریق کابل و چه به صورت بی‌سیم کمتر از آیفون ۱۰ می‌باشد به‌گونه‌ای که گلکسی نوت ۹ در عرض ۱۰۹ دقیقه به‌طور کامل شارژ می‌شود اما آیفون ۱۰ در عرض ۱۸۹ دقیقه به‌‌طور کامل شارژ می‌شود.

منبع