بررسی محصولبلاگ

بررسی سیستم ورک استیشنی ThinkStation P300 لنوو

سیستم ورک استیشنی ThinkStation P300 لنوو

سیستم ورک استیشنی SFF یا همان کامپکت سری ThinkStation لنوو یک محصول قدرتمند برای کاربری سنگین است. این سیستم به مشخصات قابل توجهی مجهز شده تا نیاز افراد به یک سیستم ورک استیشنی را برطرف سازد. ساختار جمع و جور مدل ThinkStation P300 SFF آن به کاربران کمک می کند تا تجربه خوبی در کار با آن داشته و ساعت ها با استفاده از این سیستم لنوو کارهای سنگین محاسباتی و پردازشی را انجام دهند.

لنوو یکی از برندهای مطرح تولیدکننده سیستم های ورک استیشنی محسوب شده و رقبایی نیز در این میان دارد. رقبایی که سعی داشته بهترین را مشتریان خود ارائه دهند و لنوو نیز از این قاعده مستنثی نیست.تاکنون شاهد معرفی سیستم های ورک استیشنی دسکتاپی مختلفی توسط این برند چینی بودیم و ThinkStation P300 SFFنیز در سال های گذشته معرفی شده است و توانسته با واکنش های مثبتی رو به رو شود.همانطور که گفته شد این سیستم دسکتاپی ورک استیشنی لنوو از طراحی شبیه به سایر سیستم های ThinkStation دسکتاپی برخوردار است اما فرم شاسی آن کمی کوچکتر و کامپکت محسوب می شود. شرکت موردبحث سعی داشته ساختاری ایده آل به این مدل ببخشد تا در کنار سخت افزاری قابل توجه نظر مشتریان و کاربران خود را جلب نماید.

ThinkStation P300 یک محصول جدید نیست و لنوو آن را در سال ۲۰۱۴ روانه بازار کرد. اما این بدان معنا نیست که باید آن سیستم قدیمی و ناکارآمد به شمار آورد. به عنوان یک سیستم رده پایه ورک استیشنی، لنوو مشخصات مطلوبی در این دستگاه جای داده و می تواند عملکرد خوبی از خود نشان دهد. بسیاری از افرادی که به کار طراحی گرافیکی سه بعدی، AutoCAD و چندی دیگر مشغول هستند، نیاز است تا سیستمی را برای خود تهیه کنند تا مشخصات سخت افزاری ورک استیشنی کارآمدی داشته باشد. مدل  ThinkStation P300 لنوو نیز در این دسته دستگاه ها قرار می گیرد و پردازش قابل توجهی دارد.گذشته از طراحی مطلوب که مناسب کسب و کار است، قطعات سخت افزاری نیز تماما از نوع ورک استیشنی هستند و به عنوان یک کلاس با پردازش بالا، می تواند برای فعالیت های مورد اشاره گزینه ایده آلی در مقایسه با برخی سیستم های بسیار گران قیمت باشد. از مشخصات این سیستم ورکستینشی باید به گرافیک Quadro K1200 انویدیا که مدلی در میان Quadro K620 و Quadro K2200 قرار داشته و می تواند عملکرد قابل توجهی به عنوان یک میان رده داشته باشد. این کارت گرافیکی در کنار حافظه ۴ گیگابایتی GDDR5 برای انجام طراحی CAD و کاربری از این دست بسیار مناسب است. البته نباید انتظارات را نسبت به سیستم ThinkStation P300 لنوو افزایش داد زیرا شرکت چینی آن را به عنوان یک میان رده اقتصادی عرضه داشته است.

کارت گرافیک Quadro K1200 حتی در سیستم ThinkStation P300 SFF لنوو نیز موجود است و به عنوان یک سیستم ورک استیشنی کامپکت با ابعاد  ۱۰۲mm x 376mm x 338mm می تواند گزینه مطلوبی برای آن باشد. لنوو سابقه درخشانی در تولید سیستم های ورک استیشنی اقتصادی داشته و تینک استیشن پی ۳۰۰ اس اف اف نیز یکی از همین دستگاه ها به شمار می رود. آنچه با بررسی محصول لنوو می توان متوجه شد، سیستمیست که در کنار طراحی کارآمد، به مشخصات ایده آل نیز تجهیز شده تا نظر کاربران اتوکد و مدلسازی ۳بعدی را به خود جلب سازد.سیستم های ورک استیشنی عمدتا قیمت بالایی داشته و به راحتی نمی توان مدلی را تهیه کرد که در کنار قیمت ایده آل مشخصات خوبی به همراه داشته باشد. اما در این میان ThinkStation P300 SFF لنوو را می توان دقیقا چنین مدلی دانست که تجربه کاربری خوبی می توان داشت. آنچه در این مدل اهمیت دارد ساختار کاربردیست و لنوو سعی کرده طراحی و ویژگی هایی را در این تینکستیشن پی ۳۰۰ اس اف اف لحاظ کند که بتواند نیاز کاربر را برطرف سازد.

گفتنیست این سیستم حتی با گذشت چند سال از عرضه آن، همچنان یکی از مدل های برجسته است که می توان در میان سیستم های ورکستیشنی تهیه کرد. ساختار ThinkStation P300 SFF به صورتیست که افراد می توانند آن را در حالت طولی یا عرضی قرار دهند. همانطور که گفته شد لنوو از مشخصات خوبی در این سیستم دسکتاپی ورکستیشنی بهره گرفته تا رضایت کاربران خود را جلب کند.البته نباید وجود پردازنده های سری ذئون اینتل را که در نوع خود قدرتمندترین چیپ های ورک استیشنی هستند، فراموش کرد. گرافیک مورد اشاره Quadro K1200 می تواند عملکردی در سطح K4200 ارائه دهد اگرچه اختلاف چندانی در این بین وجود دارد. لنوو هنگام خرید  ThinkStation P300 SFF برای انتخاب پیکربندی دست شما را باز می گذارد تا بتوانید هر نوع پردازنده ورکستیشنی که می خواهید را به کار گیرید. این پردازنده ها شامل Celeron, Pentium, Core i3, Core i5  و Core i7  و در نهایت اینتل Xeon E3-1200 v3 می شود. هر یک از این چیپ ها مناسب بودجه افراد است و برخی که می خواهند هزینه بسیاری در نظر گیرند، بدون شک نسخه Xeon را در نظر می گیرند و افرادی که بودجه کاملا محدودی دارند احتمالا به نسخه Celeron بسنده خواهند کرد.

برای بررسی ما نسخه ای با پردازنده  Xeon E3 1276v3  اینتل را انتخاب کردیم که گزینه بهتری برای کاربری اتوکد است. این سیستم به حافظه رم ۳۲ گیگابایتی مجهز است و گرافیک انویدیا Quadro K1200 با حافظه ۴ گیگابایتی GDDR5 نیز برای آن در نظر گرفته شده تا یک پیکربندی قدرتمند و قابل توجهی به شمار رود. سابقه لنوو در تولید سیستم های دسکتاپی ورک استیشنی طولانیست و از این رو می توان  ThinkStation P300 SFF را با پیکربندی مورد اشاره یک سیستم کارآمد و فوق العاده دانست.سیستم های ورکستیشنی عمدتا از سخت افزارهای منحصربفرد و بسیار قدرتمندی برخوردارند که نمی توان آنها را مشابه نسخه های معمولی دانست. لنوو نیز  ThinkStation P300 SFF را به عنوان سیستم ایستگاه کاری میان رده که با قیمت مطلوبی به فروش می رسد و مشخصات قابلی را به مخاطب ارائه می دهد، عرضه کرده است. رقبا متعددی را می توان برای این ایستگاه کاری نام برد که از برند اچ پی، دل و چندی دیگر هستند. اما محصول لنوو دارای طراحی ایده آل و مشخصات کارآمدیست.

ما تعدادی از برنامه های CAD  چون SolidWorks 2015 و PTC Creo 3.0  را با سیستم لنوو مورد تست قرار دادیم که در تمامی موارد تجربه خوبی رقم زده است. با برنامه SolidWorks 2015 در بنچمارک Creo 3.0 به نتایج بزرگی دست یافتیم و حتی این نتایج در سطح گرافیک ورکستیشنی Quadro K2200 است. چنین نتایجی را پیشتر با سیستم HP Z230 که از پردازنده Intel Xeon E3-1281 v3 و گرافیک Quadro K2200 انویدیا بهره می برد، نیز بدست آوردیم.

هنگامی که به ایجاد سایه و لبه مدل ها پرداختیم، شاهد عملکرد صاف و روانی بودیم اما هرچه کیفیت تصویر بالا رفت از سرعت کاسته شد و دلیل این موضوع نیز مشخص است. برای آزمایش پردازنده، اپ Delcam PowerMill 2016 و ۳ds Max Design 2015 را به کار گرفتیم.

عملکرد این پردازنده در هنگام اجرا دو اپ قابل توجه بود و البته باتوجه به محسوب شدن این چیپ در دسته پردازنده های ذئون اینتل نباید انتظار دیگری داشت. به طور کلی باید ThinkStation P300 SFF را یک ماشین قدرتمند کوچک دانست که اگرچه فضای کوچکی را دربرمی گیرد اما عملکرد بزرگی باید از آن انتظار داشت. البته این نسخه از سری ورک استیشن های رده بالا ThinkStation P شناخته می‌شود.

البته لنوو علاوه بر این مدل، نسخه های ThinkStation P500، P700  و P900 نیز عرضه کرده است. این سیستم دسکتاپی قدرتمند همانند دیکر کامپیوترها دارای جایگاه دیسک درایو است تا افراد بتوانند دیسک برنامه های نرم افزاری را درون آن اجرا کنند. شاسی این سیستم از فلز مستحکمیست که می تواند دوام بالایی داشته باشد و در طول زمان کیفیت خود را از دست نخواهد داد و همانند روز نخست باکیفیت به نظر خواهد رسید.

برخی قسمت های این کیس از قطعات پلاستیکی ایجاد شده که باید به نقاط قرمز رنگ اشاره کرد. ترکیب رنگ مشکی با خطوط قرمز یکی از ویژگی های بارز طراحی سیستم های ThinkStation لنوو به شمار می رود که جالب توجه و جذاب است.

این مدل اگرچه در مقایسه با سیستم دسکتاپی ورکستینشی P900 کمی مشخصات پایین تری دارد اما در ساختار تفاوت چندانی قابل مشاهده نیست. چند جایگاه درایو ذخیره سازی، فن و برخی دیگر همانند کیس های کامپیوتر معمولی در این سیستم قابل مشاهده است. البته لنوو P300 را به صورتی طراحی کرده تا همانند سیستم های کامپیوتری معمولی بتوان به سخت افزار دستگاه دسترسی پیدا کرد و در صورت به وجود آمدن مسئله ای، به صورت آن را برطرف نمود. پی ۳۰۰ اس اف اف چنین مدلیست و تجربه کاربری خوبی را برای طراحان و فعالان عرصه طراحی صنعتی رقم می زند.

در مجموع می توان هارددرایو ۹ ترابایتی در این سیستم ورکستیشنی جای داد تا بتوان ذخیره سازی بزرگی داشت.

نتیجه گیری

سیستم دسکتاپی لنوو ThinkStation P300 یک مدل Small Form Factor یا SFF ورکستیشنی محسوب شده که مناسب توسعه دهندگان مدل های سه بعدی در نظر گرفته شد. این سیستم با ابعادی کامپکت در هر جای اتاق جای می گیرد و می توان آن را به کار گرفت.

سخت افزار قدرتمند به افراد اجازه می دهد تا طراحی های سه بعدی خود را به راحتی انجام دهند. بنابراین افراد می توانند با ThinkStation P300 از یک سیستم کارآمد اما در عین حال قدرتمند برخوردار شوند و تجربه کاربری خوبی بدست آورند.

مشخصات کلیدی ThinkStation P300

  • پردازنده هشت هسته ای  Xeon E3 1276v3 اینتل
  • حافظه رم ۳۲ گیگابایتی DDR3 با فرکانس ۱۸۶۶ مگاهرتز
  • حافظه اس اس دی ۲۵۶ گیگابایتی در کنار هارد درایو ۲ ترابایتی
  • گرافیک Quadro K1200 انویدیا با حافظه ۴ گیگابایتی GDDR5
  • مادربورد لنوو با چیپستIntel C226
  • سیستم عامل ویندوز ۷ پرو

منبع

برچسب ها
نمایش بیشتر

حسین عالیان

از سال 1381 به عنوان خبرنگار،مجری ،برنامه ساز،کارگردان و مشاور روابط عمومی فعالیت دارم . لایفوتک برام حکم فرزندم رو داره و براش هر کاری می کنم.

نوشته های مشابه

بستن
بستن