رادارویژه ها

گوگل استادیا (Stadia) معرفی شد

گوگل استادیا (Google Stadia) بر پایه اینترنت است یکی از سوال های پایه ای که وقتی آن را به دیگران معرفی می کنیم، این است: گوگل استادیا به چه سرعت اینترنتی نیاز دارد؟

گوگل سرمایه‌های عظیمی برای توسعه‌ی پلتفرم گیمینگ جدید خود صرف کرده است. این پلتفرم به روش استریم کار می‌کند و دسترسی به آن تنها با اینترنت ممکن است.

آن طور که به‌نظر می‌رسد سرورهای استادیا بسیار قدرتمند و تحسین‌برانگیز است، چراکه طبق اخبار منتشر شده، قابلیت پشتیبانی از کیفیت ۴K و فریم‌ریتِ ۶۰ را داراست.

امّا سوال بزرگ این است که اینترنت ما باید تا چه حد سریع باشد تا توان اجرای چنین چیزی را داشته باشد؟ خبر بد برای گیمرهای ایرانی آن است که اینترنت مورد نیاز باید دارای سرعت قابل‌توجهی باشد.

سرعت اینترنت مورد نیاز گوگل استادیا بین ۲۵ تا ۳۰ مگابیت بر ثانیه است

رئیس «گوگل استادیا»، آقای فیل هریسون، در مصاحبه‌ای با سایت Kotaku تایید کرد که برای اجرای بازی‌ها با رزولوشن ۱۰۸۰p و فریم‌ریتِ ۶۰ روی استادیا، به سرعت اینترنتی بالغ بر ۲۵ مگابیت بر ثانیه نیاز است. این در حالی است که برای کیفیت ۴K این سرعت بایستی تا ۳۰ مگابیت‌برثانیه افزایش یابد. هریسون طی مصاحبه گفت:

ما اواخر سال گذشته بخش بزرگی از این پروژه را به کمک سیستم استریم خود تست کرده‌ایم. اگر بخواهید بازی مورد نظرتان را با رزولوشن ۱۰۸۰p و فریم‌ریت ۶۰ اجرا کنید نیازمند حداقل ۲۵ مگابیت بر ثانیه خواهید بود. البته ممکن است با سرعتی کمتر هم آن را اجرا کرد امّا ما پایین‌تر از این را توصیه نمی‌کنیم.

همچنین او افزود:

 

با پیشرفت‌ها و خلاقیت‌هایی که روی سیستم استریمر ما پیاده شده، شما با بالا بردن سرعت خود به طور خودکار کیفیت بهتری دریافت می‌کنید و به طبع با سرعت کمتر، کیفیتی پایین‌تر.

اینکه گوگل تا چه حد به وعده‌هایش عمل می‌کند را زمان مشخص خواهد کرد. پلتفرم استادیاامسال در بریتانیا، ایالات متحده، کانادا و اروپا عرضه می‌شود. البته اطلاعاتی از قبیل قیمت و تاریخ دقیق عرضه در تابستان منتشر خواهد شد.

نظر شما چیست؟ به نظر می رسد که صنعت سنتی بازی های کامپیوتری تغییر خواهد کرد و گوگل اگر بتواند در این زمینه پیشرو باشد، سردمدار این صنعت پولساز خواهد بود.

ترنجی

برچسب ها
نمایش بیشتر

حسین عالیان

از سال 1381 به عنوان خبرنگار،مجری ،برنامه ساز،کارگردان و مشاور روابط عمومی فعالیت دارم . لایفوتک برام حکم فرزندم رو داره و براش هر کاری می کنم.

نوشته های مشابه

بستن
بستن