رویکرد جدید برای ایجاد نمایشگرهای هولوگرامی بزرگ‌تر و بهتر

تکنولوژی های هولوگرامی فعلی در تولید تصاویر واقعی و با اندازه کامل چندان موفق نبوده اند. اما با توسعه ی نوع جدیدی از نمایشگر هولوگرامی پویای سه بعدی که طبق ادعای پژوهشگران قادر به اجرای ۲۶۰۰ برابر بهتر از تکنولوژی های فعلی است، این بخش از فناوری نیز در حال تغییر می باشد. با ما در بهترین ها در زمین همراه باشید.

یکی از محدودیت های کلیدی در تکنولوژی نمایشگر هولوگرافی این است که با وجود تکنولوژی های نمایشگر دوبعدی با ده ها میلیون پیکسل، احتیاج به اطلاعات زیادی است تا یک تصویر سه بعدی با اندازه ی قابل قبول بدست آید. با استفاده از تکنولوژی نمایشگر و تلفیق کننده ی شکل موج که یک دستگاه نوری با قابلیت کنترل جهت نور است، یک هولوگرام کوچک با اندازه ی حدود یک سانتی متر و زاویه ی دید باریک سه درجه ای، بدست می آید.

هولوگرام های بهتر در سال های اخیر درواقع پروژه های دوبعدی هستند درحالیکه برای تولید برخی هولوگرام ها نیاز به تجهیزات خاص مانند عینک های واقعیت مجازی است. درواقع می توان گفت آنها واقعا توهم های نوری می باشند.

برای حرکت در مسیر تولید پروژه های هولوگرامی واقعی، پژوهشگران موسسه ی علم و تکنولوژی پیشرفته ی کره (KAIST) از یک آینه ی تغییرپذیر که نوعی از تلفیق کننده ی شکل موج می باشد، و یک جفت منتشرکننده ی هولوگرامی متوالی برای پخش نور در جهت های متفاوت، استفاده کرده اند. این اصل موجب تقویت زاویه ی دید و اندازه ی تصویر می شود، اما این نور منتشر شده به ایجاد نوعی تداخل که میدان های لکه ای حجم نامیده می شوند، منجر شده که با تصاویر سه بعدی نمایش داده شده سازگار نیستند.

این گروه همچنین قادر به اجرای یک روش مدولاسیون نوری برای کنترل میدان ها بوده و نتیجه، یک تصویر هولوگرامی سه بعدی با اندازه ی دو سانتی متر در عرض، طول و ارتفاع و زاویه ی دید بسیار بهتر ۳۵ درجه ای شده است. پژوهشگران ادعا کرده این رویکرد، ۲۶۰۰ برابر قدرتمندتر از تصویر اولیه ی ایجاد شده بدون استفاده از یک منتشرکننده است.

یانگ کئون پارک، پروفسور موسسه ی KAIST گفته است: “در گذشته اینطور تصور شده نور منتشر شده با تشخیص اشیا تداخل دارد، اما ما نشان داده ایم که نمایشگرهای فعلی سه بعدی با کنترل نور منتشر شده، می توانند به طور قابل توجهی با یک زاویه ی دید افزوده و اندازه ی تصویر بیشتر، بهبود یابند.”

این پژوهشگران پیشرفت های فوق را به عنوان یک نقطه ی شروع به سمت ایجاد نمایشگرهای هولوگرامی می دانند که می تواند از سوی پزشکان برای تصویربرداری، مهندسان برای طراحی و بهبود سایر تکنولوژی های مرتبط مانند واقعیت مجازی بکار رود. این پژوهش در ژورنال Nature Photonics منتشر شده است.

 

 

منبع : newatlas