لباس فضایی سبک‌تر و شیک‌تر بوئینگ برای فضانوردان استارلاینر

هنگامی که سفینه فضایی استارلاینر CST-100 بوئینگ در سال ۲۰۱۸ وار فضا شود، سرنشینان و خدمه ی آن نسبت به همتایان ناسا کمی شیک تر خواهند بود. این شرکت از لباس فضایی آبی بوئینگ پرده برداشته که توسط فضانوردان پوشیده خواهد شد. در این لباس ها اقدامی صورت گرفته تا هم راحتی و هم قابلیت محافظت آنها بالاتر رود. با ما در بهترین ها در زمین همراه باشید.

بوئینگ آبی یک لباس اضطراری بوده تا از فضانوردان در حوادث ناگهانی محافظت کند. بوئینگ در طراحی این لباس جدید نه تنها به شیک تر بودن آن توجه کرده بلکه به گونه ای اقدام نموده که این لباس پیشرفته بیشتر با قرن ۲۱ سازگاری داشته باشد.

بنا به گزارش های بوئینگ، لباس فضایی آبی ۴۰ درصد سبک تر از لباس های فعلی ناسا می باشد و تنها ۵٫۴ کیلوگرم در برابر ۱۳٫۶ کیلوگرم لباس ناسا، وزن دارد. بخشی از این کاهش وزن به دلیل حذف عناصر سنگین و حلقه ی گردن و استفاده از جایگزین های نرم تر ایمن شده با زیپ و تجهیز به لبه ی پلی کربنات عریض تر به منظور قابلیت دید بهتر است. همچنین یک سیستم ارتباطات تعبیه شده در کلاه این لباس قرار گرفته تا فضانوردان در ماموریت ها با یکدیگر در تماس باشند.

در خارج از لایه ی بیرونی آبی رنگ، یک بافت لایه ای جدید واقع شده که شامل طراحی قابل تنفس تر برای لباس فضای بوده و می تواند فضانوردان را بدون نیاز به سیستم های خنک ساز خارجی در شرایط نرمال، خنک نگه دارد. همچنین زیپ هایی در نیمتنه ی لباس وجود داشته تا پوشنده به راحتی بتواند نشست و برخاست کند.

از آنجایی که در عصر دیجیتال قرار داریم، دستکش های سبک تر بوئینگ آبی همچنین شامل سطوح تاچ اسکرین بوده تا به فضانوردان اجازه ی استفاده از دستگاه ها و نمایشگرهای لمسی را در فضا بدهد.

کریس فرگوسن، مدیر اجرایی خدمه ی استارلاینر و سیستم های ماموریت و از فضانوردان سابق ناسا گفته است: “لباس های فضایی در اندازه ها، اشکال و طراحی های متفاوتی ارائه می شوند و فکر می کنم این لباس با مدل بوئینگ و وسایل حمل ونقل بوئینگ تناسب دارد.”

منبع : newatlas