والیبال و تمام فناوری‌هایش

  • توسط حسین عالیان
  • خرداد ۳۰, ۱۳۹۶
  • نظرات غیر فعال شده است

لیگ جهانی والیبال ۲۰۱۷ برای ما بهانه‌ای شد تا نقش فناوری را در ورزش بررسی کنیم. قطعا این جمله را بارها از مسئولان رده بالای دولتی و سیاست مداران شنیده‌اید که استفاده از فناوری به مقابله با فساد اداری و اقتصادی کمک می‌کند. اینکه نهادها و سازمانهای خصوصی و دولتی تا چه اندازه نفوذ فناوری به سازمانشان جلوگیری می کنند، موضوع بحث ما نیست. ما میخواهیم از سازمانی سخن بگوییم که بدون هیچ بیمی، از فناوری و ابزارهای دیجیتال برای کاهش خطاهای فردی استفاده کرد. فدراسیون جهانی والیبال نشان داد که قصد دارد ریشه ابهام و تردید را در مسابقات جهانی این رشته بخشکاند و برای اینکار چاره ای نداشت به جز اینکه به فناوری های روز دنیا روی خوش نشان دهد.

خطاهای انسانی، از جمله خطای داوران در مسابقات حساس، جزئی جدایی ناپذیر و غیر قابل انکار در تمام رویدادهای ورزشی است.اولین بار  برای تضمین عدالت در مسابقات به شدت احساس از دوربین های سیستم Challenge  یا همان ویدیو چک و همچنین تکنولوژی خط تور در مسابقات لیگ جهانی والیبال ۲۰۱۴مردان، استفاده شد.  در این سطح از مسابقات، سرعت توپ گاهی به بیش از km/h100  می رسد و به همین دلیل، احتمال بروز خطای انسانی داوران بیشتر می شود.

سیستم ویدیو چک بکار گرفته شده در سالن ۱۲ هزار نفری مجموعه ورزشی آزادی دارای ۲۶ دوربین است که شش دوربین آن به دلیل لنزهای نامناسب کار نمی کند اما از نظر فدراسیون جهانی والیبال این سیستم مورد تایید است. این سیستم از سیستم های به روز جهان است که از شرکت ایتالیایی ” دیتا والی” خریداری شد. بد نیست بدانید که  سیستم های ویدیو چک در ۳ کشور لهستان ، ایتالیا و روسیه تولید می شود که همگی استاندارد های فدراسیون جهانی را پوشش میدهند. دوربین های این سیستم نادر است و می بایست از ۱۲۰ فریم بر ثانیه به بالاو با کیفیت HD باشد.

استاندارد فدراسیون جهانی والیبال ۱۲ دوربین در مسابقه است .در تمامی لحظات مسابقه ۱۲ دوربین به صورت محدود نقاطی از زمین را Record می کنند که این نقاط شامل ۲۰ سانتی متر به سمت چپ و راست خطوط و ارتفاع ۳۰ سانتی متر بالاتر از خطوط و روی تور تا ۲۰ سانتی متری آنتن با دید ۲۰ سانتی متر از چپ و راست است . همچنین یک سیستم پشتیبان نرم افزاری علاوه بر نمایش فیلم و بازبینی آن، شمای انیمیشنی از چگونگی حرکت توپ را نشان می دهد.

حتما در هنگام برگزاری بازی‌های ایران برایتان پی امده است که داور به دخواست مربی تیم اجازه ویدیو چک را صادر می‌کند که پس از بازبینی امتیاز به نفع تیممان باز می گرد. لذت خوشحالی بازگشت این امتیاز را که بارها منجر به پیروزی تیم‌مان هستیم را مدیون فناوری های روز دنیا هستیم.

اما به غیر از سیستم ویدیوچک که حالا از آن با نام چشم عقاب یاد می‌کنند، فدراسیون جهانی والیبال طی سال های اخیر تلاش زیادی برای استفاده از تکنولوژی های دیگری جهت افزایش جذابیت های این رشته ورزشی کرده است که از تور LED می توان به عنوان یکی از آنها نام برد. اگرچه اینطور جنبه تبلیغاتی و اطلاع رسانی داشته اما یک راه حل مناسب در خلال وقت های استراحت برای مرور عملکرد بازیکنن به حساب می‌آمد که اتفاقا تنها در یک ترنمنت از آن استفاده شد.

اما در مسابقات قهرمانی جهانی که در ژاپن برگزار شد، شرکت NTV، برای جذابیت هرچه بیشتر مسابقات برای تماشاچیان، دوربین های خاصی را بر روی سر داوران خط نگه دار انتهای زمین والیبال قرار داد تا تماشاچیان بتوانند برخورد توپ را از دید آن ها ببینند. هرچند از تصاویر این دوربین، در داوری مسابقات استفاده نشد، اما این کار هیجان دیدن بازی را، از زاویه نزدیک تر به زمین، خصوصا برای تماشاچیان جوان، دو چندان کرد. از جمله دیگر امکاناتی که شرکت های پخش مسابقات فراهم کرده اند، پخش کردن توییت های تماشاچیان مسابقات ژاپن در حین برگزاری مسابقه، بر روی صفحه نمایش ورزشگاه بود. امکانی که حالا این روزها به گسترش استفاده از شبکه های اجتماعی دوصد چندان شده است.

بد نیست درباره توپ استاندارد مسابقات جهانی والیبال هم بدانید که همگی، ساخت شرکت Mikasa و از نوع MVA200 هستند. استفاده از بهترین فناوری ها در این توپ، محبوبیت جهانی خاصی برای آن به همراه داشته است. بطوریکه توپ رسمی تمام بازی های بین المللی FIVB، همین توپ است. حرکت این توپ که اولین و تنها توپ ۸ تکه جهان است، بدلیل وجود برجستگی و فرورفتگی های خاص و دوبل بر روی سطح آن و استفاده از تکه های کمتر در ساخت، کنترل پذیری و پایداری بیشتری دارد و بعلاوه، با داشتن این بافت، به خوبی با دست بازیکنان جفت و جور می شود؛ چرا که اصطکاک لازم را با سطح پوست ایجاد می کنند. پوشش میکروفایبر سطح توپ، نرمی خاص و قابل مقایسه با توپ های چرمی قدیمی به آن می دهد و رنگ زرد آبی آن باعث می شود که به خوبی و با رویت پذیری بالا توسط بازیکنان، تشخیص داده شود.

در نهایت اینکه تکنولوژی و فناوری‌های روز دنیا با ورودشان بهه زندگیمان تحولات عجیبی را ایجاد کردند. بد یا خوب؛ آن ها هستند. اینکه ما از آن‌ها چگونه، چه زمان و برای چه هدف استفاده می‌کنیم، تاثیری بر مفید یا مضر بودن آن‌ها ندارد. این ما هستیم که ا عملکردمان صفت مفید و یا مضر را به ابزارها می‌دهیم.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin
حسین عالیان

از سال 1381 به عنوان خبرنگار،مجری ،برنامه ساز،کارگردان و مشاور روابط عمومی فعالیت دارم . لایفوتک برام حکم فرزندم رو داره و براش هر کاری می کنم.

  • twitter

coolermaster-ads