با فیلترینگ تلگرام چندین هزار نفر بیکار شدند؟

  • توسط حسین عالیان
  • دی ۱۳, ۱۳۹۶
با فیلترینگ تلگرام چندین هزار نفر بیکار شدند؟

 تلگرام جز یکی از بهترین اپلیکیشن های است که این روزها مردم بسیاری برای تبلیغ کسب و کارشان از آن استفاده می کنند. آنها به وسیله کانال ها و گروه های که برای خودشان ایجاد کرده اقدام به فروش محصولات و ارائه خدماتشان به مشتریان می نمایند ولی با فیلتر شدن تلگرام و اینستاگرام چه بلایی بر سر کسب و کارشان آمده؟ چندین نفر به این صورت بیکار شده اند؟ تا چه زمانی این فیلترینگ ادامه خواهد داشت؟

کسب و کارهای تلگرامی و اینستاگرامی

با فیلترینگ تلگرام چندین هزار نفر بیکار شدند؟ باتوجه به گفته های نایب رئیس کمیسیون کسب و کارهای نوین اتاق ایران، در ایران حدود ده تا پانزده هزار کسب و کار وجود دارد که اداره آنها به صورت کاملا مجازی انجام می شود.

متاسفانه با فیلتر شدن تلگرام و اینستاگرام سبب شده تا این کسب و کارها نیز کساد شوند. پس از اینکه مردم در خیابان ها تجمع کردند برای این شبکه مشکلاتی به وجود آمد ولی بعد از آن به صورت کامل از دسترس خارج شدند.این با وجودی است که چندی پیش بسته های اینترنتی نیز برایشان مشکلاتی پدید آمد و از کار افتاده بودند.

وزیر ارتباطات نیز در پیام توییتری اعلام کرده بود که به صورت موقت تلگرام و اینستاگرام فیلتر می شوند اما همین زمان کم می توانند سبب شود تا این کسب و کارها در این مدتی هیچ فروشی نداشته باشند و در نهایت با ورشکستگی روبرو شوند.

به گفته برخی از شهروندانی که کسب و کارشان با این اپلیکیشن ها است ، بازار خود پیش از این جریانات دچار کسادی و افت شده بود ولی همین اوضاع به وجود آمده سبب می شود که مشتریان کمتر به خرید باشند اگر هم برای لحظه ی به این شبکه ها وصل شوند بیشتر اخبار را دنبال می کنند تا اینکه بخواهند این فروشگاهها را چک کنند. همچنین شهروند دیگری می گوید با این اوضاع فیلترینگ حتی در این روزها یک فروش هم نداشته اند.

عبدالرضا نوروزی نایب‌رئیس اول کمیسیون فناوری اطلاعات، ارتباطات و اقتصاد رسانه اتاق ایران این گونه می گوید که موج ناگهانی کسب و کار های اینترنتی در ایران سبب شده تا مشکلات و سردرگمی های زیادی به وجود بیاید، این در حالیست که در کشور ایران امار دقیقی از کانال ها و صفحه های مجازی وجود نداشته است.

نایب‌رئیس اول کمیسیون کسب‌وکارهای نوین و دانش‌بنیان اتاق ایران(افشین کلاهی) گفته در ایران حدود ده تا پانزده هزار کسب و کار وجود دارد که به شکل کاملا مجازی اداره می شوند و اگر تلگرام به صورت کامل فیلتر شود به صورت کامل این کسب وکارها ورشکست می شوند.

دولت الکترونیک

نوروزی می گوید که یکی از شعارهای دولت۱۱ و ۱۲ ، دولت الکترونیک است.الکترونیک شدن بسیاری از فرآیندها به عنوان پایه و اساس کنونی کشور است ولی اینگونه به نظر می آید که این اوضاع فیلترینگ ادامه نداشته باشد زیرا بسیاری از فعالیت های تجارت و ارتباط ها با مشکل روبرو می شود.

در ادامه نایب‌رئیس اول کمیسیون فناوری اطلاعات، ارتباطات می گوید بسیاری از امور ادارها نیز به همین شبکه های اجتماعی مرتبط شده اند و قطعا با این فیلترینگ دچار مشکل می شوند. فیلترینگ سبب می شود که اعتماد کاربران کاسته  شود و در نهایت نه مردم و نه دولت از این شرایط سودی نخواهند برد.

به گفته نوروزی این سایت ها نمی توانند نیازهای کاربران را پاسخ بدهند و نمی توان سایتی را جایگزین کرد چرا که دسترسی به آن ها سخت تر خواهد بود.

در این باره افشین کلاهی نیز می گوید که ارتباط ها درون سازمانی و دولتی نیز با اپلیکیشن تلگرام صورت می گیرد و بسیاری از از کسب و کارهای غیرمجازی هم برای تبلیغ از این ابزارها استفاده می نمایند. فیلترینگ این شبکه طرحی کاملا اشتباه و شکست خورده خواهد بود.

آیا فروشگاههای مجازی با این اوضاع ورشکست می شوند؟

برخی از آمارها نشان میدهد که در کشور ایران حدود سی هزار کسب و کار مجازی وجود دارد ولی کلاهی این امار را بین ده تا پانزده هزار می داند و این گونه گفته است که باید در امارها فروشگاه های که برای تبلیغ از این شبکه ها استفاده می کنند و همچنین آن کسب و کارهای که به صورت کاملا مجازی هستند تفکیک گردند.

در ادامه نایب‌رئیس کمیسیون کسب‌وکارهای نوین دانش‌بنیان اتاق بازرگانی ایران این گونه می گوید که کسب و کارهای که به صورت کامل مجازی ادامه می شوند در آستانه ورشگستگی می باشند و با تعطیل شدن اینستاگرام و تلگرام فعالیت این شبکه ها به صفر می رسد و هیچ فروشی دیگری ندارند و اگر بخواهیم شبکه ی دیگری را معرفی کنیم که به سمت آن بروند کار اشتباهی خواهد بود.

شکست کسب و کارها با جا به جایی به شبکه های دیگر

وقتی یک فروشگاه مجازی مدت زیادی برای جذب مخاطب و فالوور تلاش کرده تا بتوان فروش خوبی داشته باشد قطعا با جا به جایی به شبکه ی دیگر ورشکست می شود و با ضررهای زیادی روبرو خواهد شد به خصوص که کسب و کار آنها مشمول به زمان باشد.

یکی از اصلی ترین مسائلی که می توان بر پایه آن فیلتر شدن اینستاگرام و تلگرام را با شکست روبرو دانست این است که نمی توان جایگزین بومی مناسبی برای آنها در نظر گرفت.هم اکنون حدود چهل میلیون از کاربران ایرانی عضو تلگرام هستند و می توان اینگونه گفت که تلگرام جز یکی از بهترین اپلیکیشن های محبوب ایرانی است که در رتبه ۱۳ قرار داشته است و از هر ده ایرانی حدود شش ایرانی عضو تلگرامند این در حالی است که سروش در رتبه ٢‌هزار و هشتصدم  قرار داشته است.

هر کاربر ایرانی حداقل عضو هجده کانال است. در تلگرام حدود ۶۰۰هزار کانال ایرانی وجود داشته که بر اساس حدس و گمان می توان گفت که حدود چهل درصداین کانال ها در اصل فروشگاه های می باشند که مجازی هستند.البته نباید فراموش کرد که حدود نود درصد از کاربران به جای اینکه از سیستم استفاده کند ترجیح می دهند گوشی را جایگزین آن کنند و نسخه دسکتاپ تلگرام در میان کاربران به اندازه نسخه ی موبایلی دارای محبوبیت نیست.

حال سوال اینجاست که با وجود اینکه ریاست جمهوری درخواست داشته حدود ۹۰۰ هزار شغل در حوزه it ایجاد شود ، فیلتر کردن این شبکه ها چقدر مانع تحقق این هدف خواهد شد؟ اگر این شبکه ها برای همیشه فیلتر شوند چه اتفاقی رخ خواهد داد و چه بلایی بر سر این  کسب و کارها خواهد آمد؟

به نظر شما با فیلترینگ تلگرام چندین هزار نفر بیکار شدند؟ 

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin
حسین عالیان

از سال 1381 به عنوان خبرنگار،مجری ،برنامه ساز،کارگردان و مشاور روابط عمومی فعالیت دارم . لایفوتک برام حکم فرزندم رو داره و براش هر کاری می کنم.

  • twitter

رفتن به نوارابزار