مقایسه Galaxy S8 و Galaxy S9 ، آیا S8 را به S9 ارتقاء دهیم؟

به نظر می رسد که S9 ویژگی های بیشتری نسبت به پیشینان خود داشته باشند، بنابراین سوال بسیاری از کاربران S8 این است که آیا بهتر است گوشی های خود را ارتقا دهند؟ در ادامه با نت نوشت همراه باشید تا با هم به مقایسه Galaxy S8 و Galaxy S9 بپردازیم.

Galaxy S9 و +S9 در نهایت چند روز پیش در کنگره جهانی موبایل ۲۰۱۸ رسما رونمایی شدند. به نظر می رسد که این گوشی ها ویژگی های بیشتری نسبت به پیشینان خود داشته باشند، بنابراین سوال بسیاری از کاربران S8 این است که آیا بهتر است گوشی های خود را ارتقا دهند؟

طراحی بهتر GALAXY S9

طراحی گوشی های S9 چیزی جدا از از S8 نمی باشد و نوآوری در آن مشاهده نمی شود. این موضوع لزوما بد نیست، زیرا S8 بهترین طراحی سامسونگ تا زمان انتشار آن بود و تغییر چشمگیر و پیشگامانه نسبت به طراحی های معمول سامسونگ داشت(خصوصا با تغیر دکمه فیزیکی home منسوخ آن).

اما سامسونگ S9 را با هدف اصلاح S8 عرضه کرده است. مشکلاتی نظیر مکان نامناسب قرار گرفتن سنسور اثر انگشت نیز داشت که باید اصلاح می شد. قبلا این سنسور در صفحه اصلی ساخته شده بود، سامسونگ در طراحی S8 آن را به عقب منتقل کرد.

Galaxy S8 در برابر Galaxy S9: آیا گوشی های سری جدید ارزش ارتقاء دادن را دارند؟

مقایسه Galaxy S8 و Galaxy S9

اما مشکل این بود که سنسور اثر انگشت در S8 درست کنار دوربین قرار داشت که مکانی وحشتناک برای آن بود و پیدا کردن آن را بدون برخورد انگشتان به لنز دوربین و آلوده کردن آن بسیار سخت می نمود. بنابراین در S9، سامسونگ سنسور را به زیر دوربین منتقل کرد، که مکان راحت تری برای آن می باشد.

Galaxy S8 در برابر Galaxy S9: آیا گوشی های سری جدید ارزش ارتقاء دادن را دارند؟

مقایسه Galaxy S8 و Galaxy S9

به غیر از این موضوع، سایر ویژگی های این دو سری غالبا یکسان هستند. اندازه صفحه نمایش در هر دو دستگاه استاندارد و پلاس مشابه قبل (۵٫۸ اینچ و ۶٫۲ اینچ) می باشد، همانطور که رزولوشن صفحه نمایش در هر دو دستگاه (۱۴۶۰ × ۲۹۶۰) است و صفحه نمایش Super AMOLED نیز همانند S8 در S9 هم مورد استفاده قرار گرفته است.

مشخصات فنی

این روزها، مشخصه های فنی معمولا عامل تعیین کننده ای در گوشی های هوشمند نیستند. بله آنها مهم اند، اما خصوصا در نمونه های پرچمدار غالباً مزایای عمده ای نسبت به بقیه گوشی ها ندارند.

طبق انتظار،S9 در این زمینه نسبت به S8 ارتقاءیافته تر است. پردازنده اسنپدراگون ۸۳۵ کوالکام که در سال گذشته در S8 عرضه شده است به اسنپدراگون ۸۴۵ در S9 ارتقا یافته است. آیا ۸۴۵ بر روی کاغذ بهتر از نمونه پیشین خود است؟ بله. آیا این تغییر به طور قابل ملاحظه ای عملکرد گوشی را در استفاده روزانه بهبود می دهد؟ چه کسی می داند!

Galaxy S8 در برابر Galaxy S9: آیا گوشی های سری جدید ارزش ارتقاء دادن را دارند؟

وضعیت RAM نیز کمی تغییر کرده است، در حالی که درS9 از رم ۴ گیگابایتی معمول استفاده شده است، +S9 به رم ۶ گیگابایتی مجهز می باشد. در این صورت ممکن است رم گوشی شما ظرفیت بیشتری نسبت به رم کامپیوتر تان داشته باشد و این فوق العاده است.

قابلیت هایی همچون ویژگی ضد آب، شارژ بی سیم، اسلات کارت SD و مانند آنها نیز در این گوشی ها مشابه سری ۸ می باشد. بعلاوه یک جک هدفون که این روزها مزیت بزرگی می باشد.

کار واقعی در دوربین انجام شده است

در گذشته، ظرفیت ذخیره سازی گوشی و یا سرعت پردازش دستگاه موضوعات مهمی بود. اما در حال حاضر، اهمیت گوشی در دوربین آن نهفته است و این چیزی است که اکنون گوشی های هوشمند را تعریف می کند.
بنابراین جای تعجب ندارد که سامسونگ بر روی دوربین های S9 و +S9 خود تمرکز زیادی کرده باشد. سامسونگ S9 را تنها با یک دوربین عرضه کرده است و +S9 را به دوربینی دوگانه مجهز نموده است.

Galaxy S8 در برابر Galaxy S9: آیا گوشی های سری جدید ارزش ارتقاء دادن را دارند؟

اما موضوع درباره تعداد دوربین های گوشی نیست، دوربین اصلی S9 ویژگی منحصر به فردی با نام لنزهای دیافراگمی دوگانه دارد. به این معنی که دوربین دارای دو دیافراگم f / 1.5 و f / 2.4 است. دیافراگم اول برای عملکرد بهتر حالت نور کم است، در حالی که دومی درواقع برای همه چیز به کار می رود.

با استفاده از حالت تنظیم خودکار، برنامه دوربین تصمیم می گیرد که کدام دیافراگم مناسب است و به طور خودکار روی آن سوئیچ می کند. اگر نور محیط کمتر از ۱۰۰ لوکس باشد، دیافراگم آن را به f / 1.5 تغییر می دهد. اگر نور روشن تر از آن باشد، دوربین از دیافراگم f / 2.4 پیش فرض استفاده می کند.

Galaxy S8 در برابر Galaxy S9: آیا گوشی های سری جدید ارزش ارتقاء دادن را دارند؟

همچنین می توانید از تنظیمات Pro نرم افزار دوربین استفاده کنید تا به طور دستی هر جنبه ای از دوربین از جمله نوع دیافراگم را کنترل نمایید. این ویژگی دو دیافراگمی جدید در هر دو گوشی S9 و +S9 تعبیه شده است.

اما ویژگی های فوق العاده دوربین تنها در قسمت ضبط تصاویر عالی متوقف نمی شوند. کار بر روی ویژگی های حالت ویدئو نیز انجام شده است، به خصوص قابلیت جدیدی که ضبط ویدئو های slow-motion را ممکن می کند.

Galaxy S8 در برابر Galaxy S9: آیا گوشی های سری جدید ارزش ارتقاء دادن را دارند؟

گلکسی S9 می تواند فیلم های slow-motion را با ۹۶۰ فریم بر ثانیه ضبط کند، که کار بی نظیری می باشد و منجر به خلق صحنه های جذابی می شود. البته، این ویژگی تنها با کیفیت p 720 قابل ضبط است و محدود به ۲۰ شات در هر ویدئو می شود. اما بعید است که شما بخواهید فیلم کاملی را به صورت آهسته ضبط کنید.

شما همچنین می توانید این فیلم های slow-motion را به عنوان تصویر زمینه صفحه نمایش خود تنظیم کنید. اما باید مراقب خالی شدن باتری خود باشید.

گام های پیشگامانه با واقعیت افزوده

واقعیت افزوده یا AR) Augmented Reality) ویژگی جالبی است که در چند سال گذشته عرضه شده است و یکی از ابزارهای مفید در حال پیشرفت می باشد.

سامسونگ در گوشی های جدید خود قابلیت AR را با یکی از ویژگی های اصلی این شرکت عرضه کرده است؛AR Emoji ، ایموجی هایی که شبیه شماست. این قابلیت ها برای این است که شما بتوانید احساسات خود را در قالب یک چهره کارتنی بیان کنید که بیشتر شبیه به شما هست تا شبیه به یک Emoji معمولی باشد.
هرچند که به نظر می رسد این ویژگی رقیبی برای Animoji آی فون x  می باشد، اما برنامه سامسونگ چیزی فراتر از آن است.

Galaxy S8 در برابر Galaxy S9: آیا گوشی های سری جدید ارزش ارتقاء دادن را دارند؟

سامسونگ در گوشی های جدید خود همچون سری قبلی نیز از هوشمند Bixby استفاده می کند، که به مزایای AR کمک می کند. Bixby قادر خواهد بود مانند مترجم گوگل به صورت خودکار ترجمه متن متون دیگر. این دستیار همچنین با کمک به یادگیری ماشین، قادر به شناسایی اشیا است و مانند گوگل لنز، اطلاعات و پیشنهادات آن را ارائه می دهد.

Galaxy S8 در برابر Galaxy S9: آیا گوشی های سری جدید ارزش ارتقاء دادن را دارند؟

مقایسه Galaxy S8 و Galaxy S9

همچنین سامسونگ فیلتر آرایشی جدیدی را با نام Bixby Vision در برنامه دوربین خود اضافه کرده است که با کمک آن می توانید لوازم آرایشی مختلفی را روی صورت خود امتحان کنید و آن را از طریق فروشگاههای آنلاینی همچون Sephora یا Cover Girl خریداری نمایید.

درنهایت و پس از مقایسه GALAXY S8 و GALAXY S9 ، آیا گوشی S8 خود را ارتقا دهیم؟

پاسخ به این سؤال در انتهای مقایسه Galaxy S8 و Galaxy S9 کمی دشوار است. مثل قدیمی وجود دارد که می گوید تا زمانی که کالایی خراب است، لازم نیست آن را تعمیر کنید. این دقیقا همان چیزی است که در اینجا اتفاق می افتد.

در اکثر موارد، جواب ما منفی است. اگر شما هم اکنون یک گوشی S8 دارید، ۹۰ درصد از چیزی که S9 تشکیل می دهد. با این حال، برتری های نظیر مکان سنسور در S9 و ویژگی های جدید دوربین کمی وسوسه انگیز است. اما اگر از S8 کاربران و به دنبال خرید بزرگتر گوشی با قابلیت های بیشتر، خرید +S9 را به شما توصیه می کنیم.