اگر به محصولات امنیتی Kaspersky اعتماد ندارید، بخوانید!

کسی نمی‌تواند منکر عملکرد عالی محصولات امنیتی «کسپرسکی» (Kaspersky) در شناسایی و خنثی سازی تهدیدهای سایبری شود اما جنجال‌های اخیر و نگرانی‌ها نسبت به احتمال جاسوسی کرملین از کاربران، برخی از مشتریان آن به ویژه در اروپا و آمریکا را دچار تردید کرده است.

نمونه ای از محصولات امنیتی محبوب Kaspersky ​

این کمپانی در تلاش برای رفع نگرانی‌ها تصمیم گرفته است برخی از زیرساخت‌های خود از جمله فضای ذخیره کردن داده‌های کاربران و پردازش نمونه‌های دریافتی از سیستم آنها را از روسیه به سوئیس منتقل کند، با این حال این تغییر شامل کلیه مشتریان کسپرسکی نمی‌شود اما به گفته این کمپانی برای اغلب مناطق اعمال می‌شود. کسپرسکی تاکید کرده سوئیس به علت قوانین سفت و سخت و حمایت قانون از داده‌های کاربران انتخاب شده است. در واقع قوانین حاکم در سوئیس از کمپانی‌ها در برابر درخواست‌های مراجع قانونی که می‌تواند ناقض تعهد به عدم افشای اطلاعات مشتریان باشد محافظت می‌کند.

مؤسس و مدیر عامل کسپرسکی در مصاحبه با رویترز چنین گفته است:

«با انتقال فضای ذخیره سازی، سیستم پردازش فایل‌های گزارش شده و همچنین بخش کامپایل کُدها، در صدد رفع نگرانی‌ها هستیم»

با انجام این تغییر اطلاعات مشتریان ساکن ایالات متحده، کشورهایی اروپایی، ژاپن، کره، سنگاپور و استرالیا در در سرورهای واقع در سوئیس نگه داری خواهد شد. به گفته کسپرسکی به مرور آنها اطلاعات کشورهای بیشتری را به سوئیس منتقل می‌کنند. این اقدام کسپرسکی بخشی از تلاش‌ها در راستایی شفاف سازی در زمینه فعالیت های این کمپانی است. همچنین این کمپانی اعلام آمادگی نموده که به مراجع معتبر بین الملی امکان بررسی کُد منبع محصولات و زیرساخت‌های خود را می‌دهد. امکان بازدید از این کمپانی و تفحص از فعالیت‌های داخلی آن نیز برای چنین مراجعی که مورد اعتماد جهانیان باشند وجود دارد. یکی دیگر از تلاش‌های این کمپانی در راستای رفع نگرانی‌ها، افزایش پاداش گزارش کردن باگ‌های احتمالی در محصولات کسپرسکی است که می‌تواند به شناسایی آسیب پذیری های ناشناخته کمک کند.

به نظر می‌رسد کسپرسکی مصمم به رفع نگرانی‌ها است و به همین منظور سه آزمایشگاه در سه نقطه مختلف دنیا دایر می‌کند و به مشتریان خود، نهادهای رسمی دولت ها و سازمان‌های مرتبط امکان بازبینی کُد منبع محصولات، تغییرات به روزرسانی ها و رویه‌های تشخیص تهدیدها را می‌دهد. همچنین کسپرسکی تا پیش از پایان سال میلادی جاری سیستم‌های توسعه و کامپایل کردن کُد محصولات خود را به زوریخ آلمان منتقل می‌کند.