۶ قابلیت جدید در MIUI 10 که باید بشناسید

آپدیت MIUI 10 «شیائومی» (Xiaomi) همین برای گوشی‌های مختلف این کمپانی، از Redmi 3S و Redmi 5A گرفته تا  Mi 6 و Mi Mix 2S منتشر می‌شود، هرچند این بزرگ‌ترین آپدیت تا به امروز نیست، اما قابلیت‌های جدیدی با خود دارد که پیشنهاد می‌کنیم در ادامه با آنها آشنا شوید.

حالت پرتره نرم افزاری برای گوشی‌های دارای یک دوربین

احتمالاً می دانید حالت پرتره (Portrait mode) به دوربین دوگانه نیاز دارد تا بتواند اطلاعات عمیق و دیگر جزئیات را ثبت کند اما طی سال گذشته شاهد تلاش‌ها برای به‌کارگیری روش‌های نرم افزارای به جای دوربین دوگانه بودیم که نتایج آن نیز خیره کننده بود. پیش‌تر شیائومی از حالت پرتره در گوشی‌های دارای دوربین دوگانه استفاده می‌کرد اما یکی از جالب‌ترین قابلیت‌های MIUI 10 حالت پرتره نرم افزاری برای گوشی‌های دارای فقط یک لنز دوربین  است. به گفته این سازنده چینی، آنها الگوریتم حالت پرتره نرم افزاری را با استفاده از بیش از ۱۰۰,۰۰۰ عکس آموزش داده‌اند تا بلکه بتواند توانایی لازم برای عکس‌های پرتره با استفاده از تنها یک لنز را کسب کند.

گوشی‌های Mi Mix 2 ،Mi 5s/Mi 5s Plus ،Mi 5 ،Mi Note 2 ،Mi Max ،Mi Max 2 ،Redmi Note 4 (نسخه مخصوص هند)، Redmi Note 4X ،Redmi Note 3 ،Redmi 5 و Redmi 4/4X این قابلیت را بر روی هر دو دوربین جلویی و پشتی خود دریافت می‌کنند. اما گوشی‌های Mi 6  و Redmi Note 5  (نسخه هند) این حالت را فقط برای دوربین جلوی دریافت می‌کنند.

منوی Recents بازطراحی شده

MIUI 9 اولین تجربه جدی شیائومی با پیمایش رابط کاربری بر روی صفحه‌های نمایش دارای نسبت ابعاد ۱۸:۹ بود و حالت گسجرهای کشیدنی (swipe gesture) را بر روی گوشی‌های دارای نمایشگرهای بدون حاشیه به خدمت گرفت. MIUI 10 نه تنها ادامه دهنده این راه خواهد بود، بلکه منوی وقایع اخیر (recents) نیز بازطراحی شده است.

اعلان‌های الهام گرفته از طبیعت

در یک تلاش که یادآور رابط کاربری  TouchWiz سامسونگ است، شیائومی از طبیعت در نمایش اعلان‌ها (notification) و دیگر صداهای سیستمی بهره گرفته است. به گفته این کمپانی آنها از صدای چکه آب برای هشدارها استفاده کرده‌اند که اعلان‌های متوالی به خلق صدای چکه متفاوت خواهد انجامید. به عبارتی دیگر اعلان‌ها ریتم‌های خاصی تولید خواهند کرد که می‌توان خوش‌بین بود لذت بخش خواهد بود.

تایمرهای آرامش بخش

از آنجایی که از طبیعت و الهام از آن صحبت به میان آمد، بد نیست اشاره کنیم یکی دیگر از قابلیت‌های قابل توجه MIUI 10  توانایی اجرای تایمرهایی با صداهای الهام گرفته از طبیعت است که بر اساس شمارنده شکل می‌گیرد. طیف جلوه‌های قابل انتخاب بسیار گسترده است و از جنگل و نم‌نم باران گرفته تا شبانگاه و آتش در دسترس است. بنابراین اگر پس از یک روز پر مشغله قدری به آرامش نیاز دارید، این قابلیت می‌تواند به شما کمک کند.

نوارهای تنظیم صدا و روشنایی بازطراحی شده

هرچند مطمئناً این یکی از بزرگ‌ترین قابلیت‌های جدید MIUI 10 نیست، اما مطمئناً نوارهای لغزشی جدید برای شدت بلندی صدا و روشنایی متفاوت از دیگر گوشی‌ها است. حالا با فشردن دکمه‌های بلندی صدا نوار تنظیم صدا بر روی صفحه نمایش داده می‌شود که محل قرار گیری آن درست سمت راست وسط صفحه (نزدیک به دکمه‌های فیزیکی تنظیم بلندی صدا) است. این تغییر کوچک می‌تواند بسیار سودمند باشد و دیگر به فشردن مکرر دکمه‌های صدا نیاز نخواهد بود.

افزایش سرعت پاسخ دهی

هم سو با تکامل سیستم عامل اندروید و انتشار نسخه‌های جدید، گوگل تلاش می‌کند سرعت و روان بودن این پلتفرم را بهبود بخشد. شیائومی نیز در توسعه نسخه‌های اخیر رابط کاربری MIUI بهبود سرعت را یکی از اولویت‌های مهم خود را قرار داده است که در MIUI 10 شاهد ادامه آن هستیم. این کمپانی می‌گوید در MIUI 10 دو قابلیت جدید را برای افزایش سرعت به خدمت گرفته است. اسم این قابلیت‌ها هرچه که باشد، در پس زمینه عمل می‌کنند و شیائومی ادعا می‌کند نتیجه آن افزایش ۱۰ درصدی سرعت انجام کارها است.