گوشی‌های دست دوم و ریفربیشد چه مشکلاتی دارند؟

کمپانی Blancco که در زمینه تعمیرات گوشی فعالیت دارد، امروز آماری را درمورد بازار گوشی‌های دست دوم منتشر کرده است، مطابق این آمار در سال ۲۰۱۷ ۱۴۰ میلیون گوشی دست دوم به فروش رسیده است؛ اما چه مشکلاتی پیش روی این خریداران خواهد بود؟

طبق آمار مربوط به میزان مراجعه مشتریان برای تعمیر، سامسونگ در صدر این جدول ۲۷ درصد از مراجعات را به خود اختصاص داده است؛ این صدرنشینی هیچ جای تعجب ندارد چرا که این غول کره‌ای درصد بزرگی از بازار گوشی‌های اندرویدی را به خود اختصاص داده است. در جایگاه بعدی شیائومی با ۱۴ درصد قرار دارد، شیائومی بخش بسیار کوچکتری از بازار موبایل را در اختیار دارد این درصد زیاد نشان دهنده احتمال خرابی بیشتر در این گوشی‌های این کمپانی است.

گوشی‌های اپل به صورت جدا طبقه‌بندی شده‌اند؛ برطبق آمار این دسته آیفون ۶ و ۶s آمار خرابی دوبرابری نسبت به مدل‌های پلاس خود دارند، علاوه بر اینکه با اختلاف نسبتا زیادی صدر‌نشین هستند. پس اگر به دنبال خرید یک گوشی iOS دست دوم هستید این دو گزینه را کنار بگذارید.

درمورد نوع مشکلاتی که برای گوشی‌ها ممکن است وجود داشته باشد، گوشی‌های اندرویدی دارای احتمال بسیار زیادی برای آلوده بودن به مشکلات کارایی همانند کند بودن هستند (۳۴ درصد). بعد از این دوربین گوشی‌های اندرویدی با ۱۴ درصد ممکن است مشکل داشته باشد. موارد دیگری که احتمالاً باید قبل از خرید چک کنید شامل میکروفون، شارژ شدن باتری و بلندگو ها هستند.

گوشی‌های اپل از طرف دیگر مشکلاتی کاملا متفاوت دارند، که بیشتر به ارتباطات مربوط می‌شود. گوشی‌های iOS بیشتر مشکل بلوتوث، وای‌فای و هدست داشتند که درصد‌های نزدیک به هم و بالاتر از بقیه داشتند. از مشکلات دیگر می‌توان به مشکل با دیتای موبایل و دریافت کننده سیگنال اشاره کرد. هیچکدام از این مشکلات در آمار سال گذشته به چشم نمیخوردند، سال گذشته بیشتر گوشی‌های iPhone دچار مشکلات در کارایی RAM ،CPU و حافظه می‌شدند.