پردازنده‌های ۱۶ هسته‌ای AMD Ryzen تا سال ۲۰۱۹ نمی آید

پردازنده‌های 16 هسته‌ای AMD Ryzen تا سال 2019 نمی آید
پردازنده‌های 16 هسته‌ای AMD Ryzen تا سال 2019 نمی آید

از مدت‌ها قبل عرضه پردازنده‌های ۱۶ هسته‌ای برای پلتفرم AMD AM4 مطرح بود اما حالا این سازنده در خلال کنفرانس فصل دوم ۲۰۱۸ با سرمایه گذاران خود، اطلاعات تازه‌ای از زمان عرضه آن ارائه کرده است.

بر پایه جدیدترین اطلاعات ارائه شده از سوی AMD، پردازنده‌های نسل سومی Ryzen مبتنی بر ریزمعماری  Zen2 خواهند بود. همچنین AMD تأیید کرده است بر خلاف نسل دول که ابتدا پردازنده‌های Ryzen  و پس از آن پردازنده‌های EPYC  عرضه شدند، با پردازنده‌های ۷ نانومتری نسل سومی ابتدا این EPYC است که ریزمعماری جدید AMD را به بازار معرفی می‌کند؛ به عبارتی دیگر، اولین پردازنده‌های ۷ نانومتری ۱۶ هسته‌ای به این زودی‌ها برای کاربران خانگی عرضه نمی‌شوند.
خانم لیزا سو در نطق خود به توسعه قطعه سیلیکونی ۷ نانومتری Rome اشاره کرد که نیرو بخش نسل دوم از پردازنده‌های EPYC خواهد بود. احتمالاً می دانید نسل دوم از پردازنده‌های EPYC  مبتنی بر فناوری ساخت ۷ نانومتری و ریزمعماری Zen2 است، به عبارتی دیگر، متفاوت از پردازنده‌های نسل دومی Ryzen  ۲۰۰۰ است. به گفته این کمپانی هم اکنون طراحی قطعه سیلیکونی Rome به پایان رسیده است و آنها مشغول ارسال نمونه‌های اولیه از آن برای شرکای خود هستند تا مورد ارزیابی قرار بگیرد.

انتظار می‌رود اولین پردازنده‌های EPYC مبتنی بر Rome در سال ۲۰۱۹ روانه بازار شوند. همچنین این کمپانی از فناوری ساخت ۷ نانومتری برای تولید پردازنده‌های گرافیکی جدید مبتنی بر ریزمعماری Vega بهره خواهد گرفت که انتظار می‌رود اولین محصولات مبتنی بر آن همین امسال برای بازار مصرف‌کنندگان سازمانی عرضه شود.

علی رغم اینکه می دانیم پردازنده‌های Zen 2 برای عرضه در سال ۲۰۱۹ زمان‌بندی شده‌اند، اما به نظر نمی‌رسد پاسخ آنی AMD  به پردازنده‌های ۸ هسته‌ای اینتل باشد.  احتمالاً اولین پاسخ AMD  به پردازنده‌های ۸ هسته‌ای اینتل، عرضه پردازنده‌های ۱۲ نانومتری با فرکانس بالاتر یا حتی کاهش قیمت‌ها خواهد بود. همچنین این کمپانی در سال میلادی جاری نسل دوم از پردازنده‌های Ryzen Threadripper را عرضه می‌کند اما آنها به منظور رقابت با  پردازنده‌های ۸ هسته‌ای اینتل آماده نشده‌اند.