نگاه اول به لپتاپ جدید مک بوک ایر اپل

نگاه اول به لپتاپ جدید مک بوک ایر اپل

شرکت اپل در جریان رویداد ۳۰ اکتبر خود نسل جدید مک بوک ایر لپتاپ اقتصادی خود را معرفی کرد. نوت بوکی که از طراحی جدیدی برخوردار است و یک مدل برجسته نسبت به نسل پیشین به شمار می رود.

مک بوک ایر نسل جدید طراحی مجذوب کننده ای داشته بخصوص در بخش صفحه نمایش که حاشیه کمی پیدا کرده و در کنار آن ضخامت کلی دستگاه نیز با کاهشی رو به رو شده است. چنین ویژگی هایی موجب شد تا مک بوک ایر را بتوان لپتاپ کامل در مقایسه با نسل پیشین مک بوک ایر محسوب کرد. وزنی ۱٫۲ کیلوگرمی با ضخامتی کمتر از ۱۵ میلیمتری اختلاف ظاهری بسیاری نسبت به نسل پیشین است. به گفته اپل مک بوک ایر جدید با ۱۰۰ درصد آلومینیوم بازیافتی ساخته شده و دوام قابل توجهی دارد.

اپل با کاهش ضخامت و وزن مک بوک ایر جدید موجب شده تا این لپتاپ به نوت بوک قابل حمل تری تبدیل شود. گذشته از آن صفحه نمایش پروضوح و روشنی نیز به کار گرفته شده است. یکی از بخش های بارز و مثبت نسل جدید مک بوک ایر صفحه نمایش رتیناست که در مقایسه با نسل پیشین وضوح و روشنایی بیشتری دارد. رزولوشن این لپتاپ ۲۵۶۰*۱۶۰۰ پیکسلیست که با تراکم ۲۲۷ppi باید انتظار کیفیت تصویر بالایی را در چنین لپتاپ میان رده ای داشت.

البته اپل همیشه نمایشگر باکیفیتی روی سیستم های خود قرار می دهد و مک بوک ایر نیز یکی از آنهاست. با چنین مشخصه هایی که کوپرتینویی ها برای محصول خود در نظر گرفتند، می توان چنین لپتاپی را برای خرید گزینه مناسبی پنداشت. سایز نمایشگر ۱۳٫۳ اینچیست و در کنار موارد مثبت موردبحث، دارای زاویه دید مطلوبی جهت تماشا محتوا است. خبری از نمایشگر TrueTone در مک بوک ایر نیست و عدم وجود چنین ویژگی در نسل جدید مک بوک ایر عجیب نیست زیرا انتظار نمی رفت اپل در یک لپتاپ کارآمد و اقتصادی تمامی ویژگی ها را در نظر گیرد.

با کاهش ضخامت نسبت به نسل قبل، کار با چنین مطلبی حتی لذت بخش است. آنچه که در این لپتاپ شرکت اپل می توان درک کرد بهبود ساختار و طراحی در کنار سخت افزار است که نظر هر فردی را جلب می کند. شرکت کوپرتینویی سعی داشت در نسل جدید محصولی را به طرفداران و کاربران ارائه دهد که نه تنها تجربه راحتی داشته بلکه عملکرد سخت افزاری بهتری نیز شاهد باشند. مک بوک ایر یک لپتاپ کاملا ارتقایافته است و اپل تنها به مشخصات آن بسنده نکرده و قصد داشته بهترین ها را به مخاطبانشان ارائه دهد.

به نظر می رسد باید امتیاز بالایی در بحث طراحی و مشخصات به مک بوک ایر نسل جدید اپل داد. همانطور که گفته شد، آنچه محصول اپل را برخلاف دیگر رقبا برتر می سازد، نمایشگر فوق العاده رتیناست. نمایشگری که در میان پنل های مختلف نه تنها روشنایی بالایی ارائه می دهد، بلکه کنتراست قابل توجهی از طریق آن قابل مشاهده است.

در بخش پورت اپل از کانکتور USB-A و USB-C Thunderbolt3 بهره گرفته تا لوازم جانبی مختلفی در کنار صفحه نمایش مستقل یا داک گرافیکی را به این نوت بوک میان رده شرکت کوپرتینویی به کار گرفت. مک بوک ایر تفاوت های بسیاری نسبت به نسل پیشین داشته و اپل از نو آن را تعریف کرده در این میان هیچ شباهتی با مدل پیشین خود ندارد و سخت است تا ویژگی واحدی را مشاهده کرد. با گذشت چندین سال بدیهست چنین تغییراتی به وجود آید و کوپرتینویی ها یک محصول منحصربفرد ارائه دهند. با این حساب اگر هر نوع لوازم جانبی در اطراف خود دارید می توانید آن را با مک بوک ایر جدید سازگار کنید و به استفاده بپردازید زیرا اپل هر نوع پورتی را فراهم آورده است.

یکی از ویژگی های پورت USB-C تاندربولت ۳ پشتیبانی از نمایشگر پروضوح ۴K یا ۵K است که اجازه می دهد افراد در کنار نوت بوک قدرتمند شرکت اپل، محتوا را با وضوح بالایی ویرایش یا مشاهده کنند. نمایشگرهای مستقلی که به این لپتاپ متصل می شوند قادرند از نرخ تجدید ۶۰هرتزی بهره ببرند که نرخی استاندارد در میان مانیتورهاست. اپل به کاربران مک بوک ایر جدید اجازه می دهد تا این نوت بوک را در کنار بهترین نمایشگرها به صورت مستقل به کار گیرند.

از آنجایی که برخی لپتاپ ها وضوح خوبی را به افراد ارائه نمی دهند، در این میان کاربران ترجیح می دهند با تهیه نمایشگر پروضوح و کارآمد مسئله را برطرف کنند. البته لپتاپ های اپل همیشه از بهترین دیوایس ها در کنار نمایشگر مستقل هستند و با این حساب می توان مک بوک ایر را به عنوان یکی از جدیدترین مدل ها، کارآمد دانست.

گذشته از پشتیبانی نمایشگر توسط این لپتاپ کارآمد، اپل صفحه کلید فوق العاده نرم و واکنش پذیری برای مک بوک ایر نسل جدید در نظر گرفته است. تجربه کاربری با مک بوک ایر زمانی مشخص می شود که شما دست ها را روی صفحه کلید آن برده و شروع به استفاده کنید. تا زمانی که لمس تجربه ای با این لپتاپ نداشته باشید، نمی توان به ویژگی های مثبت و منفی آن پرداخت. اپل از تیم جدیدی در توسعه مک بوک ایر بهره گرفته از این رو شاهد لپتاپی هستیم که تفاوت های بسیاری در مقایسه با نسل پیشین دارد.

یکی از ویژگی های جالب مک بوک ایر افزوده شدن تاچ آیدی به زیر یکی از کلیدهای فوقانی صفحه کلید است. در نسل پیشین مک بوک ایر تاچ آیدی وجود نداشت و حال به نسل جدید آن این قابلیت کاربردی که نقش سنسور اثرانگشت را ایفا می کند، افزوده شده است.

لپتاپ مک بوک ایر اپل یکی از نکته های بارز آن ضخامت بسیار کم در کنار وزن پایین است. این ویژگی به افراد اجازه خواهد داد تا در سفر و هر جایی بتوانند آن را به همراه داشته باشند. طراحی ظریف یکی از دلایل کاهش ضخامت مک بوک ایر جدید است و نظر هر فردی را در مقایسه با نسل پیشین به خود جلب می کند. تیم طراحی اپل توانسته در نسل جدید محصولی را توسعه دهد که در نگاه نخست خیره کننده است و می توان آن را یک مدل برجسته در قیاس با مک بوک ایر سال ۲۰۱۲ دانست.

البته انتظار می رفت با گذشت چندین سال اپل لپتاپ اقتصادی جدیدی را معرفی کند که تفاوت فراوانی با نسل پیشین خود دارد و عملکرد بزرگی را می توان در تجربه کاربری داشت. مک بوک ایر ۲۰۱۸ یک لپتاپ معمولی به حساب نمی آید زیرا شرکت سازنده سعی کرده ویژگی هایی برای آن در نظر گیرد که مورد توجه است. اسپیکرهای این لپتاپ به قسمت کناری صفحه کلید منتقل شدند و با بهینه سازی که اپل روی آن انجام داده می تواند کیفیت صدا قابل توجهی ارائه دهد. گذشته از آن این اسپیکرها به دارای استاندارد دالبی اتمز هستند که بدان معناست می توان وضوح صدا فوق العاده ای را شنید.

البته اپل همیشه اسپیکرهای مناسبی برای محصولاتش در نظر می گیرد و مک بوک ایر نیز یکی از این دست تولیدات شرکت کوپرتینویی محسوب می شود. در بحث صفحه کلید نیز شاهد کلیدهای واکنش پذیر و بزرگ هستیم که افراد در تایپ می توانند ارگونومی قابل توجهی را شاهد باشند. با این حساب اگر می خواهید تایپ طولانی داشته باشید، با صفحه کلید مک بوک ایر این نوشتن لذت بخش خواهد شد و با کلیدهای بزرگ و نرم تجربه خوبی را می توان کسب کرد. گذشته از آن فاصله بین کلیدها بالاست و همین امر تاثیر بسزایی در افزایش ارگونومی و راحتی کاربری توسط کاربران مک بوک ایر دارد.

همانطور که گفته شد اپل بازطراحی کاملی روی این لپتاپ جدید داشته و سعی کرده محصولی را توسعه دهد تا موردتوجه صاحبان قرار گیرد. مک بوک ایر در حال حاضر وارد بازار شده و نسخه پایه آن بیش از ۱۲۰۰ دلار قیمت دارد و در مقایسه با نسل پیشین یک لپتاپ گران قیمت محسوب می شود. هنگامی که اپل تاریخ عرضه مک بوک ایر جدید را معرفی کرد، بسیاری به این قیمت اعتراضی کرده و آن را یک لپتاپ گران قیمت دانستند نه اقتصادی.

البته در حال حاضر مک بوک ایر ۲۰۱۲ با قیمت ۹۰۰ دلار به فروش می رسد و به عنوان یک نوت بوک نسبتا قدیمی قیمت بالایی دارد اما انتظار نمی رفت مک بوک ایر جدید قیمت بیشتری در مقایسه با نسل پیشین پیدا کند. اپل می گوید این لپتاپ با آلومینیوم ۱۰۰درصد بازیافتی تولید می شود و از مزایا آن دوام بیشتر، عدم آسیب رسیدن به محیط زیست، هزینه تولید کمتر و برخی دیگر باید اشاره کرد. این آلومینیوم بازیافتی بدان معنا نیست که افراد باید دوام کمی را شاهد باشند بلکه استحکام آن بسیار بالاست و اپل سعی کرده بدنه سبک وزن و مقاوم را برای مک بوک ایر جدید در نظر گیرد.

در بحث سخت افزاری اپل نسل هشتم پردازنده اینتل را به کار گرفته که در مقایسه با مدل های پیشین عملکرد سریعتر و توان مصرفی کمتری دارد. به گفته شرکت کوپرتینویی، پردازنده Core i5، حافظه رم ۱۶ گیگابایتی، حافظه اس اس دی ۱٫۵ ترابایتی از مشخصات نسخه تاپ مک بوک ایر جدید است. باتری ۵۰ وات ساعتی عمر باتری ۱۲ تا ۱۳ ساعته ای را به کاربران مک بوک ایر جدید ارائه خواهد داد که نسبت به نسل پیشین بیشتر است. با این حساب می توان مک بوک ایر جدید را لپتاپی با طول عمر باتری مطلوب دانست که ساعت ها فعال باقی می ماند.

اپل با مشخصاتی که برای نسل جدید مک بوک ایر در نظر گرفته سعی داشته کاربران را پس از چندین سال وقفه معرفی راضی نگهدارد و ویژگی های ایده آلی به کار گرفته است. طراحی بروزرسانی شده آن خیره کننده است و نظر هر طرفدار اپل و غیراپلی را به خود جلب می کند. موضوعی که شرکت کوپرتینویی به خوبی بر آن مسلط است و همیشه با طراحی مجذوب کننده بر مشتریان خود افزوده است.  مک بوک ایر در رنگ های خاکستری، رزطلایی و نقره ای به فروش می رسد که هر سه آنها رنگ های جذاب و زیبایی به نظر می‌رسند. این تنوع رنگی در نسخه پیشین وجود نداشته و محصول قبل در رنگ های محدود و معمولی تری به فروش می رسد. اما این بار با تنوع رنگی بهتر و جذابی از سوی اپل رو به رو هستیم که از جمله باید به نسخه رزطلایی اشاره کرد.

در مجموع باید بیان داشت مک بوک ایر نسل جدید اپل یک نوت بوک اقتصادی واقعیست که عملکردی مشابه نوت بوک های قدرتمند و رده بالا را می تواند انجام دهد. اپل این لپتاپ را ابتدا وارد بازار امریکای شمالی کرده و سپس در سایر نقاط جهان به مرور زمان عرضه خواهد شد.

منبع