آرتینهرادارویژه ها

مـحیط کار صـوتی دیجیتال

محیط کار صوتی دیجیتال Digital Audio Workstation یا به اختصار همون DAW، یه برنامه کامپیوتری طراحی شده برای ویرایش کردن، ضبط کردن و میکس و مسترینگ فایل ها ست.

شما می تونید سازهای متنوع خودتون رو ضبط کنید، ترک بسازید، دوباره اون رو تنظیم کنید، قسمت های مختلف اون رو به هم وصل کنید یا تغییر بدید، به آن افکت اضافه کنید و در نهایت آهنگ مورد نظر خودتون رو تولید کنید.

به عبارت دیگه همون مخلوط کن تو آشپزیه.

تو دنیای مدرن امروزی تقریبا همه ی آهنگ سازها و استودیوها از این نرم افزارها به جای سینتی سایزرها و درام ماشین های سخت افزاری استفاده میکنن.

مثل همه ی کارهای کامپیوتری آهنگسازی هم نرم افزارهای مختلفی داره که انتخاب از بین اونا یکم دشواری داره.

چــــــگونه نـرم افزار مــــناسب خــــــــود را انتخـــــــــاب کـنید؟

توجه به سطح توانایی و تجربه خود

اول برای شروع کار به نرم افزاری نیاز دارید که بتونید باهاش راحت تر ارتباط برقرار کنید و به عبارت دیگه فعلا کارتونو راه بندازه تا تجربه ی اولیه تو این کار بدست بیارید و قلقش دستون بیاد.

استفاده از یک نرم افزار تخصصی و پیشرفته تر در شروع کارتون میتونه هم وقتتونو بگیره و هم دلسردتون کنه.

حالا اگه شما کمی با تجربه تر هستید و می خواید پیشرفت کنید از نرم افزار تخصصی تری استفاده کنید تا مهارت هاتون رو یه پله بالاتر برید.

آیا به صـــــــورت زنده اجرا می کـــــــــنید؟

تو این شماره مجله میخوایم بیشتر راجع بهdaw  مورد استفاده تو اجراهای زنده بپردازیم .

مثل abelton live  که برای اجرای زنده مطلوب ترند و برای ما امکاناتی مثل ادغام آسان با MIDI Controllers و VST Instruments و دیگر ویژگی های خاص رو فراهم می کنن.

در ادامه راجع به نرم افزار Ableton live و کارایی هاش صحبت میکنیم.

معرفی ابلتون لایو Ableton Live

نرم افزار Ableton Live در سال ۱۹۹۹ معرفی شد. این نرم افزار از همان سال های اولیه بسیار معروف شد. البته برای این محبوبیت دلایل خوبی وجود دارد.

از این دلایل می توان به ساخت تعداد بی شماری Audio ترک برای آهنگ ها و ویژگی های بریدن و چسباندن و به هم وصل کردن آن ها اشاره کرد.

اما برجسته ترین ویژگی آن این است که Ableton Live، یک نرم افزار قابل برنامه ریزی برای ذخیره سازی توالی نت های موسیقی، آکورد، یا ریتم و انتقال آنها است

در زمان های گذشته برای این که MIDI Controller با صداها، از طریق نرم افزارهای آهنگ سازی منطبق شوند تلاش بسیار زیادی می کردند.

(از سال های ۲۰۰۵-۲۰۱۰) برای این کار، از نرم افزار Acid Pro استفاده می شد اما بعد ها که آن را با نرم افزارAbleton Live جایگزین کردند این تنظیمات بی دردسر تر شده است.

مزیت بزرگ دیگر نرم افزار Ableton Live این است که شامل پکیج های صدا می باشد یعنی این نرم افزار دارای ۲۳ پک آهنگ آماده است که شما می توانید در ساخت آهنگ مورد نظر خود از آن ها استفاده کنید.

این نرم افزار همچنین توسط Dj ها مورد استفاده قرار می گیرد و کنترل مناسبی برای همگام سازی بیت ها (Beatmatching) و بقیه افکت ها ارائه می دهد.

در پایان باید به این موضوع مهم اشاره کرد که Ableton Live بهترین نرم افزار برای اجرای زنده می باشد.

این نرم افزار به عنوان برترین نرم افزار میزبان در سال ۲۰۱۷ انتخاب شد !

معایب نرم افزار ابلتون لایو

در ادامه ی معرفی ابلتون لایو باید گفت این نرم افزار میزبان در زمینه کار با کلیپ های MIDI نسبت به سایر نرم افزارهای پر قدرت تولید موسیقی توان رقابتی ندارد!

دلیل اصلی ضعف در مقابل سایر نرم افزارها آن است که روش های ادیت نُت ها فوق العاده ساده و مبتدی است.

سمپلرهای آن توان رقابتی با سمپلرهای نرم افزارهای Reason و Sonar را ندارد ولی می توان صدای سازهای عادی را ایجاد کرد.

برچسب ها
نمایش بیشتر

آرمان اقتصادی

آهنگ سازی تو خونمه و همیشه بعد از درس خوندن اولویت دوم زندگیمه. برای همینم هست که تو لایفوتک بخش آرتک رو می نویسم

نوشته های مشابه

بستن
بستن