رادارویژه ها

tesla roadster برای بیگانه ها می­نوازد!

سال گذشته ايلان ماسك بنيان گذار كمپانى­هاى تسلا موتورز و اسپيس­ايكس در توئيتر خود اعلام كرد كه قصد ارسال اتوموبيل tesla roadsterرا به فضا دارد. در آن زمان اكثر مردم حرف ايلان ماسك را شوخى قلمداد كردند، اما در روز تاريخى شش فوريه ۲۰۱۸ ايلان ماسك به وعده خود عمل كرد و با كمك راكت فالكون غول­پيكر ساخته شده در شركت خودش، اتوموبيل تسلا رودستر را درحال پخش آهنگ اوديسه فضايى ديويد بويى به فضا فرستاد و قرار است تا ابد اين آهنگ از اسپيكرهاى اتوموبيل پخش شود. 

دانشمندان مسير اين اتوموبيل طى يك ميليون سال آينده را پيش­ بينى كرده ­اند كه قرار است در منظومه­ شمسى حركت كند. پيش­بينى شده در يك ميليون سال آينده به احتمال ۶ درصد اين اتوموبيل به سمت زمين بازگشته و با زمين برخورد می­كند و به احتمال ۲٫۵ درصد با سياره زحل برخورد كند. هم­چنين در سال ۲۰۹۱ اين اتوموبيل از فاصله چند هزاركيلومترى زمين عبور كرده و به نزديك­ترين فاصله خود به ما رسيده و سپس دوباره دور مى­شود . 

راكتى كه اين اتوموبيل را به فضا حمل كرد فالكون هوى نام دارد كه ساخت شركت اسپيس­ايكس بوده و قوى­ترين راكت­ فضايى ساخته شده به ­دست بشر است. اين راكت در مجموع ۲۳ موتور دارد كه ۲۲۲ ميليون نيوتون قدرت توليد مى­كنند. اين قدردت زياد به راكت اجازه حمل وسايل سنگين تا ۵۴ تن را داده است و شركت اسپيس­ ايكس برنامه دارد با استفاده از اين راكت در آينده انسان را به فضا بفرستد.

اين راكت از سه بوستر تشكيل شده كه راكت را به خارج از جو برده و سپس از بدنه جدا و به زمين باز مى ­گردند. اسپيس ­ايكس اعلام كرده كه دو بوستر در فاصله ۱۰۰۰ پايى يك­ديگر بر روى يك شناور در اقيانوس اطلس به سلامت فرود آمده ­اند اما خبرى از فرود بوستر سوم منتشر نشده كه شايعات را مبنى بر سقوط اين بوستر به وجود آورده است. با انجام اين عمليات، شركت اسپيس­ايكس موفق به فرود ۲۳ راكت از فضا طى تاريخ تاسيسش شد. 

درحال­ حاضر اعلام شده كه ماموريت بعدى اين راكت در نيمه ­دوم سال جارى ميلادى جهت ارسال يك ماهواره ارتباطاتى عربستان و ارسال محموله ­هاى محرمانه نيروى هوايى آمريكا خواهد بود. 

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

بستن
بستن